Protesta në Tiranë pas vdekjes së të riut në paraburgim

Nga Exit Staff
Protesta në Tiranë pas vdekjes së të riut në paraburgim

Protestuesit dolën në rrugët e Tiranës të premten dhe të dielën pasi një 32-vjeçar vdiq në paraburgimin e policisë javën e kaluar, duke shkaktuar zemërim dhe grindje politike publike.

Sipas raportimeve, policia ndaloi Lear Kurtin dhe i kërkoi të identifikohej, por ai nuk pranoi të bashkëpunonte dhe u largua prej tyre. Policia më pas e arrestoi dhe e dërgoi në komisariat. Ai raportoi se nuk ndihej mirë dhe u dërgua në Spitalin e Traumës. Mjekët thanë se ai kishte vdekur pas mbërritjes, ndërsa policia tha se ishte ende gjallë kur e lanë atje.

“Pacienti me inicialet LK ka ardhur në spital pa shenja jete. Në raste të tilla, Spitali Universitar i Traumës njofton Morgun e Tiranës dhe më pas ndiqet procedura e ekspertizës mjeko-ligjore prej tyre”, thuhet në Spitalin e Traumës.

Mirëpo, anëtarët e opozitës publikuan një foto ku duket se burri po trajtohet në spital, por ende nuk është verifikuar.

Instituti i Mjekësisë Ligjore tha se në stomak i është gjetur një qese e bardhë e grisur me përmasa 5cm x 5cm dhe dyshohet se është paketim narkotik. Hetimet janë në vijim, por efektivët që u përfshinë në arrestimin e tij janë pezulluar deri në përfundimin e çështjes.

Prokurorët thanë se në trupin e tij nuk kishte shenja dhune.

Duke shtuar pasigurinë rreth vdekjes së Kurtit, videot e publikuara në media janë shfaqur ku shihet njeriu duke ecur dhe duke folur në telefonin e tij dhe më pas policia është në ndjekje të tij, duke kundërshtuar kështu llogaritë e policisë. Duket se ai është pa ndjenja pak kohë më pas para se të ngrihet nga krahët e policisë.

Kryeministri Edi Rama i quajti “hiena” ata që qëndrojnë pas akuzave që “kërkojnë vetëm kaos, konflikt dhe gjak nëse është e mundur”. Ai tha gjithashtu se ata “po bëjnë detyrën e Rusisë” dhe u bëri thirrje njerëzve të presin për rezultatin e të gjitha hetimeve.

Gjatë protestave të së dielës, të thirrur nga opozita, një grup i vogël protestuesish hodhën domate dhe miell ndaj oficerëve dhe kërkuan dorëheqjen e ministrit të Brendshëm Bledi Çuçi. Të tjerët ndezën qirinj në kujtim të Kurtit dhe thanë se do të protestojnë sërish të hënën.

Në dhjetor 2020, polici Nevaldo Hajdari qëlloi dhe vrau 25-vjeçarin Klodian Rasha teksa ia mbathte pasi u kap duke shkelur shtetrrethimin për COVID-19.

Policia u përpoq të mbulonte krimin duke thënë se ai kishte një armë, por kjo rezultoi e rreme pas publikimit të pamjeve të kamerave.

Kjo çoi në një sërë protestash, të cilat panë shpërthimin e konfliktit midis oficerëve dhe publikut, dhe përdorimin e gazit lotsjellës. Si pasojë dha dorëheqjen edhe ministri i atëhershëm i Brendshëm Sandër Lleshaj.

EU funded RDN

Ky artikull është realizuar me mbështetjen financiare të Bashkimit Evropian, në kuadër të Projektit “Reporting Diversity Network 2.0”, nën skemën e mbështetjes së granteve të vogla.

Përmbajtja e tij është përgjegjësi e vetme e “New Policy Group” dhe, si e tillë, nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e Bashkimit Evropian apo të Rrjetit të Raportimit të Diversitetit 2.0.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>