Pse duhet të konsumohen hurma arabie gjatë muajit të Ramazanit

Nga Exit News
Pse duhet të konsumohen hurma arabie gjatë muajit të Ramazanit

Hurmat e Arabisë janë një ushqim i rëndësishëm gjatë muajit të Ramazanit. Sipas traditës ato konsumohen gjatë Iftarit. Ato janë të pasura me vitamina dhe minerale të shumta, kanë në perbërje hekur, kalium, fibra dhe sheqerna natyrale gjithashtu.

Pse duhet të konsumohen hurma arabie para Iftarit?

Hurmat e arabisë janë të pasura me fibra dhe ju mbajtë të ngopur për një kohë të gjatë. Ato ju japin energji për pjesën tjetër të ditës sepse janë të pasura me sheqer natyral.

Hurmat e arabisë stimulojnë qelizat e trurit sepse përmban vitamina B6 dhe parandalojnë problemet me sistemin tretës.

Gjithashtu ato përmbajnë vitamina C, e cila lufton bakteret dhe viruset në trup.

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme