Qeveria e Kosovës paralajmëron fond emergjent për të prekurit nga përmbytjet

Nga Exit News
Qeveria e Kosovës paralajmëron fond emergjent për të prekurit nga përmbytjet

Qeveria në detyrë e Kosovës paralajmëroi të hënën se do të krijojë një fond emergjent për të gjithë familjet e prekura nga përmbytjet.

Lajmin e bëri me dije Kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti gjatë një vizitë në fshatin Dobroshec.

Hoti tha se qeveria po kujdeset që të investojë aty ku situata është më e rënduar dhe shtoi:

 “Do të themelojmë një fond emergjent për t’ju dalë në ndihmë familjeve që kanë pasë dëme në shtëpi, që janë në kushte të këqija. Me shtabe lokale do bëjmë vlerësimin e dëmeve dhe si t’ju dalim në ndihmë atyre”.

Hoti ishte i shoqëruar nga  ministri i Mbrojtjes, Anton Quni, i cili tha se janë evakuuar disa familje në Gjakovë. Quni shtoi se ata kanë pasur “angazhime tjera, në rajonin e Fushë Kosovës, Guri i Zi (komuna e Klinës, kemi ndihmuar Klinikën e Pulmologjisë, Qendrën e Forenzikës dhe një ekip është në rajonin e Vushtrrisë”.

Që nga e premtja, 8 janar, në Kosovë, dhjetra komuna janë përmbytur.

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës, IHK njoftoi se si rezultat i reshjeve intensive, niveli i ujit në lumenj është rritur.

Sipas të dhënave të IHK-së, kanë arritur kuotat maksimale në lumenjtë Drini i Bardhe, Ereniku, Peja Bistrica, Decani Bistrica, Mirusha, Toplluha, Ibri, Sitnica dhe Drenica.

Me përjashtim të komunave të tjera, përmbytje u raportuan në disa lagje të kryeqytetit, Prishtinës.

Nuk dihet ende për sasinë e dëmit material të shkaktuar në të gjithë vendin

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>