Qeveria kalon në pronësi të Bashkisë Tiranë truallin e Teatrit

Nga Exit News
Qeveria kalon në pronësi të Bashkisë Tiranë truallin e Teatrit

Qeveria ka marrë vendimin të kalojë truallin ku ishte ndërtuar Teatri Kombëtar në pronësi të Bashkisë Tiranë.

Vendimi u morr me justifikimin se Ministria e Kulturës:

– Nuk kishte parashikuar fonde për të ndërtuar godinën e re.

– Një pjesë e tokës perrreth ish-godinës së Teatrit ishte pronë e Bashkisë Tiranë.

Projekt vendimi u miratua në mbledhjen e qeverisë, të premten. Lajmi u publikua më parë nga Euronews .

Gjykata Kushtetuese e rrëzoi vendimin e Këshillit të Ministrave të vitit 2020 me argumentimin se është cenuar autonomia e pushtetit vendor dhe është vepruar në kundërshtim me parimin e shtetit të së drejtës për mbrojtjen e trashëgimisë kombëtare.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>