Qeveria publikon nesër bilancin përfundimtar të dëmeve nga tërmeti

Nga Exit News
Qeveria publikon nesër bilancin përfundimtar të dëmeve nga tërmeti

News24 citoi burime të sajat të cilat thonë se nesër qeveria do të publikojë raportin përfundimtar të dëmeve që shkatkoi tërmeti i 26 nëntorit 2019.

Publikimi do të bëhet në orën 9:30 në “Europe House” në Rrugën Papa Gjon Pali II. Të pranishëm do të jenë Ambasadori i BE-së Luigi Soreca, Ministri Blendi Çuçi, Kryetarja e Komitetit të Rindërtimit, Milva Ikonomi dhe ekspertë që kanë realizuar raportin.

Dy javë më parë, Kryeministri Rama u shpreh gjatë një vizite në Itali se bilanci i dëmeve i kalonte 1 miliardë eurot. Rreth 700 milionë euro u tha se ishte dëmi nga banesat e qytetarëve, 150 milionë nga fabrikat dhe bizneset dhe 150 milionë të tjera nga veprat publike.

Top-Channel raportoi se kjo shifër mund të ishte fryrë nga qeveria si taktikë për të tërhequr më shumë para nga Konferenca e Donatorëve që do të mbahet më 17 shkurtit në Bruksel.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>