Qeveria rilindase: Karvani i Marijuanës

Nga Dritan Shano
Qeveria rilindase: Karvani i Marijuanës

Tashmë e gjithë Shqipëria është e mbjellë me marijuanë, nën kujdesin dhe mbrojtjen e drejpërdrejtë të qeverisë. Këtë e konfirmojnë në mënyrë të përsëritur raportime nga shërbimet policore të vendeve të Bashkimit Europian, tregjet e të cilave po përmbyten nga ky produkt i qeverisë shqiptare.

Djegjet që serviren herë pas here në edicione lajmesh janë kurbani televiziv propagandistik ose eliminimi i konkurrencës të ndokujt që ka guxuar të ketë prodhim të strukturuar, jo të rastësisëhm apo personal—pra, jashtë skemës kombëtare qeveritare për prodhimin, përpunimin dhe trafikimin e marijuanës.

Një pjesë e transportit të marijuanës drejt tregjeve europiane kryhet me avionë të vegjël, nën mbrojtjen e policisë dhe ushtrisë së një vendi anëtar të NATO-s—këto forca që paguhen me paratë e pastra të shqiptarëve nga taksat e rritura, janë sot qorrazi në shërbim të oligarkisë që ka zaptuar Shqipërinë në formën “demokratike” të qeverisë së “rilindjes socialiste”.

Fitimet nga aktivitet i paligjshëm qeveritar futen në xhepat e pak njerëzve; xhepa “off shore”, nga ku pritet të dalin për të financuar vjedhjen e zgjedhjeve të vitit 2017, si domosdoshmëti për të mbajtur në këmbë këtë skemë kriminale. Prova e parë do të jetë, së afërmi, me zgjedhjet lokale në Dibër.

Paratë nga aktivitetet e paligjshme dhe vjedhja e fondeve publike—edhe këto të fundit sipas Kontrollit të Lartë të Shtetit arrijnë në miliarda euro—do të përdoren nga qeveria e sotme për të garantuar vazhdimin e pushtetit të saj politik, përmes grabitjes dhe manipulimit të votës së shqiptarëve.

LEXO  700 kilogramë kanabis për "konsum personal"

Kjo është arsyeja pse nevojitet një qeveri teknike për të kryer proçesin e zgjedhjeve: me këtë qeveri të kontrolluar nga interesa kriminale nuk mund të ketë zgjedhje të lira e të ndershme. Pa garantuar me çdo formë dhe mënyrë këtë proçes, reformat e dekriminalizmit dhe ajo në drejtësi do të shndërrohen në një farsë kombëtare dhe ndërkombëtare.

Ajo pak Demokraci e menaxhuar që kemi në Shqipëri është sot seriozisht e rrezikuar. E rrezikuar nga Qeveria.

Ndaj kjo qeveri narkotrafikante, duhet shkulur nga rrënjët, njësoj siç shkulen bimët e kanabisit të paligjshëm.

Dhe i duhet “vënë flaka” njëherë e mirë, kësaj “qeverie rilindase”, e cila mu në mes të Europës u kthye në Karvanin e Marijuanës.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>