Qeveria shpall nesër projektin për tunelin e Llogarasë

Nga Exit News
Qeveria shpall nesër projektin për tunelin e Llogarasë

Qeveria pritet të njoftojë nesër kompaninë fituese të tenderit për projektimin e tunelit të Llogarasë.

Ministria e Infrastrukturës dhe e Turizmit organizuan sot një ceremoni për të njoftuar se vendimi del nesër, në 16 shtator.

Qeveria hapi në qershor garën ndërkombëtare për hartimin e projektin inxhinierik të Tunelit të Llogarasë

Precesi i tenderimit për ndërtimin e tunelit do të bëhet brenda këtij viti.

Siç Exit News ka shkruar më parë, projekti i ndërtimit të Tunelit të Llogarasë do të financohet nga qeveria.

Tuneli 6 kilometra i gjatë pritet që të shkurtojë aksin Orikum – Palasë në vetëm 10 minuta rrugë.

Qytetarët do të paguajnë një tarifë fikse për të kaluar në tunel.

Ndërtimi i tunelit, sipas qeverisë parashikohet të kushtojë 6,3 milionë euro.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>