Qytetet më të jetueshëm në botë – renditja e përvitshme e The Economist

Nga Exit News
Qytetet më të jetueshëm në botë – renditja e përvitshme e The Economist

Auckland në Zelandën e Re është emëruar qyteti më i jetueshëm në botë, nga një renditje e përvitshme e “The Economist” që është ndikuar më së shumti nga pandemia COVID19.

Studimi i  Njësisë së Inteligjencës së The Economist renditi 140 qytete duke përdorur si faktorë stabilitetin, infrastrukturën, arsimin dhe qasjen në kujdesin shëndetësor.

Por pandemia ka qenë faktori përcaktues në listën e këtij viti. Masat e bllokimit dhe kufizimet në lëvizje gjithashtu ulën indeksin e jetueshmërisë në shumë qytete.

Kjo nënkupton që qytetet evropiane kanë rënë në renditje ndërsa ato në Australi, Japoni dhe Zelandën e Re u ngritën.

Vendet ishullore iu përgjigjën me shpejtësi shpërthimit të koronavirusit dhe ishin në gjendje të minimizojnë rastet dhe të lirojnë kufizimet.

Auckland kryesoi listën i ndjekur nga Osaka në Japoni, Adelaide në Australi, Ëellington në Zelandën e Re dhe kryeqyteti japonez Tokio.

Dhjetë qytetet më të jetueshme në 2021:

1. Auckland, Zelanda e Re
2. Osaka, Japoni
3. Adelaide, Australi
4. Uellington, Zelanda e Re
5. Tokio, Japoni
6. Perth, Australi
7. Cyrih, Zvicër
8. Gjenevë, Zvicër
9. Melburn, Australi
10. Brisbane, Australi

“Auckland u ngrit në krye të renditjes për shkak të qasjes së tij të suksesshme në kontrollin e pandemisë Covid-19, e cila lejoi shoqërinë e saj të qëndronte e hapur” thonë autorët e studimit.

Qytetet evropiane dolën dobët në renditjen e këtij viti. Tetë nga dhjetë rëniet më të mëdha në renditje janë qytete evropiane.

LEXO  Basha: Në qeverinë time, Ramën e pret drejtësia dhe ndëshkimi

Vjena ra nga vendi i parë në të 12-in. Kryeqyteti austriak kishte udhëhequr listën për disa vjet.

Por Hamburgu në Gjermaninë veriore pati rënien më të madhe me 34 vende.

Damasku mbetet qyteti ku jeta është më e vështirë, kryesisht për shkak të luftës civile të vazhdueshme të Sirisë.

Dhjetë qytetet më pak të jetueshme në 2021:

1. Damask, Siri
2. Lagos, Nigeri
3. Port Moresby, PNG
4. Daka, Bangladesh
5. Algjer, Algjeri
6. Tripoli, Libi
7. Karaçi, Pakistan
8. Harare, Zimbabve
9. Douala, Kamerun
10. Karakas, Venezuelë

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme