Rama, do të dënohen sipërmarrësit që paguajnë punëtorët në të zezë

Nga Exit News
Rama, do të dënohen sipërmarrësit që paguajnë punëtorët në të zezë

Kryeministri Edi Rama në monologun e tij në Facebook sqaroi edhe një herë masat që ka marrë qeveria për qiratë, leje-daljet, studentët dhe bizneset e vogla. Ai tha se:

— Do të dënohen me burg sipërmarrësi që paguan punonjësitë në të zezë.

— Do të subvencionohen, masa ende nuk është përcaktuar, ato qiradhënës që jetojnë vetëm me qiranë e një ambjenti.

— Do të subvencionohen bizneset e vogla për pagimin e qirasë.

— Qiraja e muajit maj dhe prill do të paguhet pjesë-pjesë, nga biznesi i vogël dhe studentët.

— Do t’i ndalohet e drejta për të dalë kujtdo që përdor makinën e punës për të shpërndarë njerëz të tjerë.

— Të lejojnë ato që punojnë në kompani ose biznese të mëdha ose të vogla që lejohen të punojnë të lëvizin me mjetet e tyre private.

— Nuk do të preken bursat e studentëve

— Nuk do të riatdhesohet asnjë qytetar

— Kompanitë të paguajnë punonjësit me kredi të marrë nga garancia e vënë në dispozicion nga qeveria, ose ti cojnë në shtëpi dhe t’i paguajnë me pagë minimale.

 

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>