Rama fajëson udhëheqësit e BE-së për vonesën në hapjen e bisedimeve me Shqipërinë dhe RMV

Nga Exit News
Rama fajëson udhëheqësit e BE-së për vonesën në hapjen e bisedimeve me Shqipërinë dhe RMV

“Drejtuesit e vendeve të Ballkanit Perëndimor nuk duhet të rrezikojnë karrierën e tyre për procesin e integrimin, por drejtuesit e BE-së duhet të jenë të gatshëm të heqin pak dorë nga komforti politik”.

Kështu u shpreh Kryeministri Edi Rama në një intervistë për gazetën gjermane Bild mbi vonesën e hapjes së bisedimeve të BE-së me Shqipërisë dhe Maqedoninë e Veriut.

Ai u shpreh se Shqipëria nuk është gati për tju bashkuar BE-së, por se vendi i ka plotësuar kushtet për nisjen e procesit të bisedimeve.

“Shqipëria ka më shumë se disa probleme. Kjo është edhe arsyeja që ne duam të përshpejtojmë procesin e integrimit për të marrë mjetet në dorë për të zgjidhur problemet”, u shpreh Rama.

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>