Rama falenderon NATO-n për zhvillimet e fundit Kosovë-Serbi

Nga Exit News
Rama falenderon NATO-n për zhvillimet e fundit Kosovë-Serbi

Në cilësinë e drejtuesit të OSBE-së, Kryeministri Edi Rama zhvilloi sot takim me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg. Kryeministri e falenderoi për zhvillimet e fundit që ai ka negociuar mes Kosovës dhe Serbisë ndërsa foli edhe për çështje të tjera.

konferencën e përbashkët që Rama zhvilloi me Sekretarin Stoltenberg, ai deklaroi serish si përparësi në punën e tij në drejtimin e OSBE-së zgjidhjen e konfliktit mes Rusisë dhe Ukrainës. Për këtë Sekretari Stoltenberg shprehu mbështetje.

Për zhvillimet Kosovë-Serbi, Rama quajti hap të rëndësishëm marrëveshjen për rihapjen e linjës së fluturimit Prishtinë-Beograd.

“Falenderoj Stolenbergun që keni qenë kaq shumë mbështetës për ne [shqiptarët] dhe në rajon. Mbështetët për rivendosjen e linjës Prishtinë- Beograd që është një hap i rëndësishëm dhe duhet të ndiqet nga të tjerët. Duhet të ndiqet për procesin e zhvillimit rajonal dhe ndërshtetëror. E konsiderojmë NATO-n si një pjesë të rëndësishme në OSBE dhe faktor për ta bërë të suksesshëm në jetët tona”.

Kosova dhe Serbia kanë nënshkruar marrëveshje për rihapjen e linjes së fluturimeve Prishtinë-Beograd dhe po kështu po diskutohet rihapja e hekurudhave. Diskutimet janë negociuar nga ambasadori Richard Grenell dhe përfaqësuesit e NATO-s.

Kryeministri u pyet edhe për muxhahedinët iranianë dhe dëbimi i diplomatëve nga Shqipëria. Kryeministri u shpreh se vendi ka pranuar njerëz të kërcënuar nga regjimi ndërsa dëbimet do të vazhdojnë nëse thyhen rregullat diplomatike.

LEXO  Rama për shqiptarët: Nuk kënaqen asnjëherë

“Shqipëria ka pranuar që tu jap jetë mijëra njerëzve që kanë qenë të kërcënuar nga regjimi i Teheranit. Ne po ashtu kemi pritur dhe mijëra hebrenjë. […] Ne kemi dëbuar nga vendi jonë që kanë qenë jashtë misionit diplomatik, pasi nuk jemi vetëm por jemi më të gjithë partnerët tanë”.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, falenderoi Kryeministrin dhe tha se Shqipëria kontribuon në sigurinë e Ballkanit dhe shtoi se shumë shpejt edhe Maqedonia e Veriut do jetë pjesë e NATO-s. Po ashtu shprehu ngushëllimet për viktimat e tërmetit të 26 nëntorit dhe prmtoi ndihmë për Shqipërinë.

Lajme te ngjashme