Rama priten 1000 afganë — Artikulli i plotë i El Periodiko

Nga Exit News
Rama priten 1000 afganë — Artikulli i plotë i El Periodiko

“Ne e morëm këtë vendim sepse nuk mund të qëndronim pa bërë asgjë përballë rrezikut të madh dhe dëshpërimit të atyre që po përpiqen të ikin” nga Afganistani, u shpreh kryeministri shqiptar, Edi Rama, në një intervistë telefonike me EL PERIÓDICO.

“Është një mesazh solidariteti që ne duhet t’u përcjellim fëmijëve tanë,” shtoi ai, duke theksuar se, duke përjashtuar rrethanat e paparashikuara për shkak të situatës kaotike në aeroportin e Kabulit, azilkërkuesit afganë do të fillojnë të mbërrijnë në Shqipëri këtë javë nëpërmjet fluturimeve të operuara nga qeveria amerikane”, një vend që gjithashtu do të “paguajë koston e operacionit”.

Dërgesa e parë, shpjegoi ai, do të jetë “rreth 1.000”. Ato janë kryesisht “aktiviste, gra, gazetare, edukatore dhe njerëz që kanë punuar për Ushtrinë e Shteteve të Bashkuara”.

“Njerëzit që besuan tek ne, punuan me ne dhe u frymëzuan nga vlerat dhe parimet tona,” thotë Rama, para se të shpjegonte se vendi i tij, edhe para kërkesës së Uashingtonit, kishte filluar të punonte me “dy shoqata humanitare amerikane”, emri i të cilëve është jo publike “për arsye sigurie”.

Ideja, si në rastin e Kosovës, është që të shpërngulurit e pranuar në Shqipëri të qëndrojnë atje “për disa muaj, ose ndoshta më shumë”, koha e nevojshme për të trajtuar kërkesën e tyre për azil në Shtetet e Bashkuara.

Për atë arsye ata do të vendosen në “shtëpi ose hotele të caktuara nga qeveria”, dhe jo në kampe emigrantësh, një formë pritjeje “çnjerëzore”, thotë Rama.

LEXO  Vasili kritika Ramës, thirrje mjekëve t’i kthejnë shpinën si mjekët belg

Udhëheqësi shqiptar nënvizon gjithashtu se ai nuk ka kërkuar “asgjë në këmbim” nga SHBA për bashkëpunimin “pavarësisht faktit se shumë thanë se ishte koha për ta bërë këtë”.

Në mes të korrikut

Autoritetet kosovare gjithashtu kanë konfirmuar për këtë gazetë se të hënën ata mbajtën një takim të ri me përfaqësuesit e SHBA, pasi arritje se një kërkesë te në mes të korrikut. Në nivelin zyrtar, Presidentja kosovare Osmani shpjegoi se kërkesa i erdhi asaj përmes Philip Kosnett, ambasadorit amerikan në vend.

Kosnett bëri thirrje për strehim “të përkohshëm” për “civilët e pafajshëm”, përfshirë fëmijët, të cilët tani janë “në shënjestër të talebanëve,” tha Osmani. “Pa hezitimin më të vogël, unë kam dhënë pëlqimin tim,” vuri në dukje ajo në rrjetet e tij sociale.

Shqipëria dhe Kosova, dy vende të vogla në Evropën juglindore, këtë javë u vendosën në ballë të pritjes së refugjatëve afganë duke njoftuar se kanë pranuar kërkesën e qeverisë amerikane për të pranuar një pjesë të të shpërngulurve afganë.

Një nismë e kritikuar nga disa sektorë të dy vendeve, por që kryeministri shqiptar, Edi Rama, dhe presidentja kosovare, Vjosa Osmani, kanë mbrojtur energjikisht në publik, në një manovër që më vonë është imituar nga vendet e tjera të Ballkanit.

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme