Rama: Shqipëria pa emigracion një e vdekur klinike

Nga Exit News
Rama: Shqipëria pa emigracion një e vdekur klinike

Pa emigracionin masiv, Shqipëria do të ishte një i vdekur klinik”, u shpreh Kryeministri Rama në prezantimim e programit të emigracionit.

Rama u shpreh se emigracionin shqiptar nuk e ndal dot asnjë qeveri.

Ai vlerësoi reformat e kryera nga partia e tij, duke u shprehur se:

“Imagjinoni sa kohë humbëm duke vjedhur dritat, duke shfrytëzuar ujin, rrumpallizuar arsimin, tribalizuar administratën shtetërore dhe kështu me radhë”.

Si dhe sulmoi propagandën politike me shifrat e emigracionit dukenironizuar opozitën:

“Po iku kjo qeveri do të vijnë të gjithë këtu, të flinin bashkë me Lulin dhe të numëronin paratë me Monikën është sëkëlldi”.

Sipas tij, emigracioni është një dukuri që u ndalua në vend vetëm gjatë diktaturës.

“Gjatë luftës së Dytë Botërore, shqiptarët hynë pa frikë në popullin më të emigrueshëm të Botës”, u shpreh Rama duke treguar se shqiptarët kanë ikur dhe do të ikin.

Dhe duke treguar shifrat e emigrimit Rama u shpreh se emigrimi më i madh ka qënë në vitet 2008-2009, krahasuar me periudhën 2014-2019.

Rama u akuza vazhdimisht nga opozita si shkaku kryesor për emigrimin masiv të të rinjve, infermierëve dhe mjekëve nga vendi.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>