Rama takim me kryeministrin grek Mitsotakis

Nga Exit News
Rama takim me kryeministrin grek Mitsotakis

Kryeministri Edi Rama do të takohet sot (15 shtator) me kryeministrin Grek Kyriakos Mitsotakis. Takimi do të mbahet në orën 21:00, në zyrën e kryeministrit grek, njofton Klan Tv.

Temat e diskutimit do të jenë marrëdhëniet mes dy vendeve, respektimi i të drejtës së pronës për minoritetet, dhe marrëveshja e detit.

Më 26 gusht, Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis tha në Parlament se qeveria greke së shpejti do të dorëzojë planin për zgjerimin e kufijve detar nga 6 në 12 milje në detin e Jonit.

Ndërsa, kryeministri Rama ka sqaruar qytetarët se nuk ka folur asnjëherë me Kryeminsitrin grek në lidhje me marrëveshjen e detit.

Rama ndodhet në Greqi në kuadër të takimit të përvitshëm të organizuar nga qeveria greke me qeveritë e rajonit dhe ekspertë ekonomik të BE-së, i cili do të mbahet më 16 dhe 17 shtator 2020, në Grand Resort Lagonis, në Athinë.

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme