Reagimet ndërkombëtare për inaugurimin e Joe Biden në Shtëpinë e Bardhë

Reagimet ndërkombëtare për inaugurimin e Joe Biden në Shtëpinë e Bardhë

Liderë politikë nga e gjithë bota kanë reaguar për inaugurimin e Presidentit të SHBA Joe Biden.

Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen shkroi në Twitter

“Shtetet e Bashkuara janë rikthyer dhe Evropa qëndron gati. Të rilidhemi me një partner të vjetër dhe të besuar, t’i japim jetë të re aleancës sonë të dashur. Unë pres që të punojmë së bashku me Joe Biden. ”

Kryeministri britanik Boris Johnson në parlament:

“Unë pres që të punoj me të (Biden), dhe me administratën e tij të re, forcimin e partneritetit midis vendeve tona dhe punën në sfidat tona të përbashkëta: nga trajtimi i ndryshimit të klimës, rimëkëmbja nga pandemia dhe forcimi i sigurisë sonë transatlantike.”

Presidenti gjerman Frank-Walter Steinmeier, në një video-mesazh:

“Sot është një ditë e mirë për demokracinë. Në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ajo është përballur me sfida të jashtëzakonshme – dhe ka duruar. Pavarësisht përpjekjeve për të shkatërruar strukturën institucionale të Amerikës, administrata e zgjedhjeve dhe guvernatorët, gjyqësori dhe Kongresi, kanë provuar se janë të fortë. Jam lehtësuar shumë që, sot, Joe Biden po betohet si president dhe do të zhvendoset në Shtëpinë e Bardhë. E di që shumë njerëz në Gjermani e ndajnë këtë ndjenjë. ”

Kryeministri spanjoll Pedro Sanchez:

“Fitorja (e zgjedhjeve) e Biden përfaqëson fitoren e demokracisë mbi ultra të djathtën dhe tre metodat e saj, mashtrimin masiv, ndarjen kombëtare dhe abuzimin, madje edhe të dhunshëm, të institucioneve demokratike … Pesë vjet më parë, ne menduam Trump ishte një shaka e keqe, por pesë vjet më vonë e kuptuam se ai nuk rrezikonte asgjë më pak sesa demokracinë më të fuqishme në botë. ”

Kryeministri italian Giuseppe Conte gjatë fjalës në parlament:

“Ne po presim presidencën e Biden, me të cilën do të fillojmë të punojmë menjëherë në funksion të presidencës sonë të G20. Ne kemi një axhendë të fortë të përbashkët, duke filluar nga multilateralizmi efektiv që duam të shohim të dy, te ndryshimi i klimës, tranzicioni i gjelbër dhe dixhital dhe gjithëpërfshirja sociale. ”

Zëdhënësi i Kremlinit Dimitry Peskov, mbi zgjatjen e traktatit të ri të kontrollit të armëve, duke folur para gazetarëve:

“Rusia dhe presidenti i saj janë në favor të ruajtjes së kësaj marrëveshje … Nëse kolegët tanë amerikanë me të vërtetë do të tregojnë vullnet politik për të ruajtur këtë pakt duke e zgjatur atë, kjo mund të mirëpritet.”

LEXO  Zhvillohet sot Forumi i parë Ballkanik i antisemitizmit në Tiranë

Kryeministri kanadez Justin Trudeau, në një deklaratë:

Kanadaja dhe Shtetet e Bashkuara “do të vazhdojnë këtë partneritet ndërsa ne luftojmë pandeminë globale COVID-19 dhe mbështesim një rimëkëmbje të qëndrueshme ekonomike që do të ndërtohet më mirë për të gjithë”.

“Ne gjithashtu do të punojmë së bashku për të avancuar veprimet për klimën dhe rritjen e ekonomisë së pastër, për të promovuar përfshirjen dhe diversitetin, dhe për të krijuar punë dhe mundësi të mira të klasës së mesme për njerëzit tanë duke kontribuar në demokraci, paqe dhe siguri në shtëpi dhe në botë”.

Kryeministri i Izraelit Benjamin Netanyahu, në një deklaratë:

“Urime Presidenti Joe Biden dhe Zëvendëspresidentja Kamala Harris për inaugurimin tuaj historik. President Biden, ju dhe unë kemi pasur një miqësi të ngrohtë personale që daton shumë dekada prapa. Unë pres që të punoj me ju për të forcuar më tej aleancën SHBA-Izrael, për të vazhduar zgjerimin e paqes midis Izraelit dhe botës arabe dhe për t’u përballur me sfidat e përbashkëta, kryesore e kërcënimit të paraqitur nga Irani. ”

Zyra e Netanyahut lëshoi ​​një deklaratë të veçantë për Trump: “Presidenti Trump, faleminderit për të gjitha gjërat e mëdha që keni bërë për Izraelin, veçanërisht njohjen tuaj historike të Jeruzalemit si kryeqyteti i Izraelit dhe sjelljen e katër marrëveshjeve të paqes midis Izraelit dhe botës Arabe”.

Zëdhënësi i Hamasit në Palestinë

“Nuk ka keqardhje për largimin e Trump, pasi ai ka qenë burimi dhe sponsori më i madh i padrejtësisë, dhunës dhe ekstremizmit në botë dhe partneri i drejtpërdrejtë i pushtimit izraelit në agresionin kundër popullit tonë.”

“Presidenti i SHBA, Joe Biden duhet të ndryshojë rrjedhën e politikave të gabuara dhe të padrejta kundër popullit tonë dhe të vendosë bazat e sigurisë dhe stabilitetit në rajon. ”

Liderja e opozitës bjelloruse Sviatlana Tsikhanouskaya:

“Urime Joe Biden & Kamala Harris! Urimet më të mira në punën tuaj në emër të të gjithë njerëzve të Shteteve të Bashkuara. Presim të punojmë me ju në zhvillimin e marrëdhënieve midis Bjellorusisë dhe SHBA! “

Lajme te ngjashme