Referendum për ndryshimin e sistemit zgjedhor – shoqëria civile nis procedurat

Referendum për ndryshimin e sistemit zgjedhor – shoqëria civile nis procedurat

Një grupim i shoqërisë civile që kërkon ndryshimin e sistemit zgjedhor ka nisur procedurat për mbajtjen e një referendumi kombëtar. Kjo vjen pas tentativës së parë të muajit mars dhe kërkesës drejtuar Komisionit të reformës zgjedhore.

Në një deklaratë publike, ky grupim vlerëson nxitjen e Ambasadës së SHBA-së për për ndryshimin e sistemit zgjedhor.

“Kush nuk e dëgjon këtë apel të ardhur nga partneri ynë kryesor dhe injoron kërkesën tonë qytetare, tregon se i ka ikur koha dhe ska më të drejtë për të kërkuar votën tonë për të qeverisur.” – shkruan deklarata.

Pjestarë të këtij grupi nismëtar janë edhe figura të njohura në vend si ish kryetari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, kristaq Kume apo kreu i bordit të Vetvendosjes në Shqipëri, Enis Sulstarova.

Pjestarë të grupit nismëtar:

 • Kristaq Kume
 • Brizida Gjikondi
 • Lavdosh Ferruni
 • Silvana Bello
 • Andi Tepelena
 • Elvis Hoxha
 • Kreshnik Merxhani
 • Enis Sulstarova
 • Kleida Abas
 • Evrikli Kolovani
 • Kiara Muka
 • Liridona Hoxha

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme