Rifillon dialogu Kosovë – Serbi

Nga Exit News
Rifillon dialogu Kosovë – Serbi

Ka rinisur dialogu Kosovë – Serbi me një video-telefonatë mes Presidentit të Serbisë Aleksandar Vuçiç dhe Kryeministrit të Kosovës, Avdullah Hoti, të ndërmjetësuar nga Bashkimi Europian.

Përfaqësuesi i lartë në BE për politikën e jashtme, Joseph Borell tha se qëllimi i diskutimeve është arritja e një marrëveshjeje ligjërisht të detyrueshme për sigurinë dhe stabilitetin në rajon.

Borell dhe Miroslav Lajçak, i dërguari i posaçëm i BE-së për dialogun, do të bisedojnë me rradhë me të dyja palët. Në fund të takimeve, presidenti serb dhe kryeministri i Kosovës do të mbajnë një konferencë të përbashkët për shtyp.

BE pret që ky rifillim i bisedimeve të konfirmohet në takimin e 16 korrikut mes Vuçiçit dhe Hotit në Bruksel. Më pas të dy shtetet do të kenë kohë për të përgatitur axhendën e punimeve ëpr arritjen e marrëveshjes

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>