Rindërtimi, Konferenca e Donarëve për Shqipërinë do mbahet më 17 shkurt

Nga Exit News
Rindërtimi, Konferenca e Donarëve për Shqipërinë do mbahet më 17 shkurt

Më 17 shkurt 2020, në Bruksel do të zhvillohet Konferenca e Donatorëve për të ndihmuar Shqipërinë në përballimin e pasojave të tërmetit të 26 nëntorit.

Lajmin e ka bërë publik Ambasadori i BE-së Luigi Soreca përmes një postimi në Twitter.

Konferenca e Donatorëve ishte një nismë e presidentit francez Macron për të ndihmuar qeverinë shqiptare në mbledhjen e fondeve dhe ndihmave të tjera për të përballuar procesin e rindërtimit. Këtë nismë e mbështeti dhe Këshilli Europian.

Në fund të dhjetorit, ministri për Rindërtim Arben Ahmetaj deklaroi se qeveria po punon që brenda janarit të ketë përfunduar draftin me kostot totale të tërmetit, gati për Konferencën e Donatorëve.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>