Rinisin fluturimet në Shqipëri pas një ndërprerjeje njëditore

Nga Exit News
Rinisin fluturimet në Shqipëri pas një ndërprerjeje njëditore

Fluturimet rinisën të enjten në aeroportin e vetëm ndërkombëtar të Shqipërisë, një ditë pasi u pezulluan. Pezullimi ndodhi për shkak të kontrollorëve të trafikut ajror që refuzuan të punonin me pretendimet se kishin stresit të lartë në punë.

Qeveria shqiptare solli kontrollorë turq të trafikut ajror për t’i zëvendësuar ata

Fluturimi i parë për të zbarkuar të enjten ishte një fluturim me Ministrin Turk të Kulturës i cili po bën një vizitë në Shqipëri.

Ministrja e Energjisë dhe Infrastrukturës Belinda Balluku tha se vetëm fluturimet emergjente rifilluan të enjten, ndërsa të premten të gjitha fluturimet do të rinisin.

Kontrolluesit e trafikut ajror shqiptar pezulluan punën e tyre të mërkurën.  Ata pretenduan se ishin nën stres për shkak të mosmarrëveshjeve me bordin e agjencisë së tyre, Albcontrol.

Ata thanë se kishin stres për shkak të shkurtimit të pagave dhe pushimit nga puna të kolegëve të tyre.  Kontrollorët thanë se qeveria kishte refuzuar të dëgjonte ankesat e tyre për 10 muajt e fundit.

Qeveria mohoi që dikush është pushuar nga puna dhe tha se pezullimi i punës së tyre ishte i paligjshëm. Dhjetra prej tyre u ndaluan dhe më pas u lanë të lirë, ndërsa prokurorët po mendojnë për ngritjen e akuzave.

Kryeministri Edi Rama akuzoi Presidentin Ilir Meta për një grusht shteti, dhe si ishte ai që i nxiti ata të hyjnë në një grevë. Ushtria u dërgua për të marrë nën kontroll aeroportin të mërkurën me urdhër të ministres Balluku.

Presidenti Meta i bëri thirrje kryeministrit të qetësohet dhe të ulet në bisedime me kontrolluesin e trafikut ajror në vend që të krijojë “tensione artificiale” në vend.

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme