Rinisin gërmimet në varret masive në Serbi

Nga Dia Morina van Uijtregt
Rinisin gërmimet në varret masive në Serbi

Të mërkurën do të nisin gërmimet në varret masive në qytetin jugperëndimor të Serbisë, Kizevak, pas një pushimi dimëror për shkak të kushteve të motit. Lajmi u konfirmua nga drejtori i Mjekësisë Ligjore të Kosovës, Arsim Gerxhaliu.

“Ne do të largohemi sot për në lokacion. Deri më tani kemi dy viktima të identifikuara, të cilat ishin viktima të masakrës në Rezallë ”, tha Gerxhaliu të mërkurën në Exit News.

Gërmimi në Kizevak, afër qytetit kufitar me Kosovën, Raska filloi në vitin 2015 nga të dy ekipet e Kosovës dhe Serbisë, por ato u intensifikuan në javët e fundit pasi gjetje të mbetjeve mortore u konfirmuan më 16 nëntor. Pesë varre masive u konfirmuan në dhjetor.

Identifikimi i vendndodhjes së saktë ishte i mundur përmes imazheve ajrore të vitit 1999.

Në prill 1999, 98 civilë shqiptarë u ekzekutuan në fshatin Rezalla. Fshati ka 44 persona të zhdukur. Dy nga këto viktima u gjetën në fshat menjëherë pas luftës, ndërsa 29 të tjerë u gjetën në një varr masiv në Rudnica të Serbisë – një vend afër Kizevak.

Janë 10 viktima të tjera të listuara si ende të zhdukura nga kjo masakër.

Qeveria e sapozgjedhur e udhëhequr nga Kryeministri Albin Kurti tha se çështja e personave të zhdukur ishte një nga përparësitë kryesore në procesin e bisedimeve Prishtinë-Beograd mbi normalizimin e marrëdhënieve.

LEXO  Kosovë, 398 raste dhe një viktimë nga Covid-19

Mbi 1600 njerëz janë ende të listuar si të zhdukur që nga përfundimi i luftës në Kosovë në 1999.

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme