Robert Budina kundërshton ambasadorin Soreca: duhet pritur vendimi i Kushtetueses

Robert Budina kundërshton ambasadorin Soreca: duhet pritur vendimi i Kushtetueses

Regjisori Robert Budina, i pranishëm në një konferencë për shtyp të organizuar nga prezenca e Bashkimit Evropian, ka replikuar me ambasadorin Luigi Soreca duke mos rënë dakord me të se çështja e Teatrit Kombëtar është e politizuar.

Sot në një deklaratë për shtyp ambasadori i BE-së sërish nuk pranoi të shprehej në anën e qytetarëve shqiptarë duke mos mbështetur zbatimin e Kushtetutës.

Por Budina i është përgjigjur duke renditur disa argumenta:

Nuk jam dakord me ju! Nuk është e politizuar situata. E dyta, qeveria duhet të respektojë artistët, të presë. E treta, të mos i sulmojë brenda Teatrit Kombëtar. E katërta, me ju kemi kërkuar një takim dhe duhet të takohemi sepse situata është shumë kritike. E pesta, minimumi që mund të bëjë qeveria, përpara se të fillojë tenderin, i cili është i paligjshëm, duhet të presë vendimin e Gjykatës Kushtetuese, sepse kemi gjysmën e popullit që nuk është i përfaqësuar. E gjashta, ne kemi filluar aktivitetin  në Teatrin Kombëtar, po bëjmë rikonjicionin, informacionet e qeverisë nuk janë të sakta.

Teatri nuk rrezikon dhe ne kemi hapur festivalin për mbrojtjen e Teatrit ku do të vijnë artistë nga e gjithë bota, përfshirë edhe z.Placido që na mbështet. Nuk doja që të hapja asnjë polemikë, doja thjesht të komunikoja. Ne do t’i zgjidhim me maturi, ashtu si 1 vit e gjysëm ne kemi bërë vetëm protestë paqësore dhe jemi investuar tre orë në ditë për të fituar demokracinë në Shqipëri, të cilën do ta realizojmë.

Gjithashtu, pjesë e grupit të artistëve që replikuan ndaj ambasadorit Soreca, ishte edhe Taulanda Jupi, pedagoge në Universitetin e Arteve.

Jupi iu drejtua ambasadorit me pyetje publike në rrjetin e saj social Facebook:

Çfarë mendoni Shkëlqesia juaj për faktin se autoriteti më i lartë i vendit, Presidenti i Republikës e ka ankimuar në Gjykatën Kushtetuese ligjin special? Pra sipas jush, duhet të presim përfundimin e tenderit, procedurat e të cilit do të jenë të hapura deri në 19 shtator, apo të presim ngritjen e Gjykatës Kushtetuese dhe vendimin e saj?

Sekretari i Përgjithshëm i OSBE-së, Thomas Greminger, deklaroi javën e kaluar se:

“Të gjitha palët e përfshira duhet të presin për vendimin e Gjykatës Kushtetuese përpara se të ndërmarrin hapa të mëtejshëm.”

Ndërkohë nga të gjitha deklaratat, është për t’u theksuar se Soreca nuk e ka dënuar dhunën e përdorur nga Policia e Shtetit, më 24 korrik, kundër aktorëve dhe qytetarëve që po mbrojnë Teatrin Kombëtar nga shpronësimi dhe shembja.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>