Rrihet një gazetar në Kosovë

Nga Exit News
Rrihet një gazetar në Kosovë

Gazetari kosovar Visar Duriç u rrah brutalisht nga tre burra të maskuar të mërkurën në mbrëmje në Kosovë.

Ai u sulmua pranë banesës së tij dhe pati dëmtime të rënda në kokë.

Duriç tha se sulmi mund të ketë qenë një hakmarrje për punën e tij gazetareske në një hetim të transmetuar kohët e fundit.

Organizatat që mbrojnë gazetarët dhe të drejtat e njeriut dënuan sulmin.

Shoqata e Gazetarëve të Kosovës (AGK) dhe Instituti i Kosovës për Drejtësi (IKD) u bëri thirrje autoriteteve të hetojnë çështjen menjëherë dhe të gjejnë autorët e krimit.

Kryeministri në largim Avdullah Hoti gjithashtu nxiti policinë dhe prokurorinë për një hetim të shpejtë.

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme