Rriten rastet me COVID-19 në Gjermani

Nga Exit News
Rriten rastet me COVID-19 në Gjermani

Rastet me koronavirus kanë filluar të rriten në Gjermani, duke nxitur frikë të re përpara një lehtësimi të planifikuar të kufizimeve.

Instituti Robert Koch (RKI), qendra e kontrollit të sëmundjes në vend, raportoi të dielën 7.676 raste të reja, 1.562 më shumë nga një javë më parë. Shkalla kryesore e incidencës shtatë-ditore u rrit në 60.2 në të gjithë vendin, nga 57.7 një ditë më parë.

Autoritetet kanë theksuar një shkallë maksimale të incidencës prej 50 si një objektiv për zbutjen e kufizimeve. Sidoqoftë, shkollat ​​në 10 nga 16 shtetet federale të Gjermanisë u vendos të rihapen të hënën.

Ekspertët kanë fajësuar variantet e reja më infektuese të virusit për rritjen e numrit.

Kreu i RKI Lothar Ëieler u ka bërë thirrje gjermanëve që të qëndrojnë këmbëngulës.

Ministri i Shëndetësisë Jens Spahn tha se Gjermania ishte në një “fazë vërtet të vështirë” të pandemisë dhe pranoi se të gjithë ishin të lodhur pas 12 muajsh. “Një fëmijë i cili është 10 vjeç tani ka kaluar një të dhjetën e jetës së tij në pandemi,” tha ai.

Spahn tha se ishte shumë e rëndësishme për shoqërinë që qendrat e kujdesit ditor dhe shkollat ​​fillore të ishin në gjendje të rihapnin.

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme