Rusia kundër anëtarësimit të Bosnje-Hercegovinës në NATO

Nga Exit News
Rusia kundër anëtarësimit të Bosnje-Hercegovinës në NATO

Rusia do të kundërshtojë anëtarësimin e Bosnje-Hercegovinës në NATO, sipas ambasadës ruse në Bosnje, raporton Reuters.

Bosnje-Hercegovina ka kohë deklaruar anëtaresimin në NATO dhe Bashkimin Evropian si qëllime strategjike. Por serbët e Bosnjës, të udhëhequr nga Milorad Dodik, i cili aktualisht kryeson presidencën trepalëshe të vendit, duan që vendi të mbetet neutral dhe të qëndrojë jashtë aleancës ushtarake të udhëhequr nga SHBA-të.

Bosnja dhe Serbia janë të vetmet vende të Ballkanit Perëndimor që mbeten jashtë NATO-s, pas anëtarësimit tē Maqedonisë së Veriut vitin e kaluar.

Të enjten, ambasadori i ri rus në Bosnje, Igor Kalabuhov u takua me Zeljko Komsic, anëtarin kroat të presidencës boshnjake që mbron integrimin e Bosnjës në NATO.

Dy anëtarët e presidencës, kroati Komsiç dhe boshnjaku Sefik Dzaferoviç nuk pranuan të takojnë Ministrin e Jashtëm rus Sergej Lavrov në dhjetor, duke thënë se ai nuk ka respektuar shtetin e tyre në takimin me anëtarin serb të presidencës, Dodik jashtë Sarajevës, pa flamurin kombëtar.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>