Testimi i virgjërisë tashmë vepër penale në Kosovë

Testimi i virgjërisë tashmë është vepër penale në Kosovë që nga kjo javë pas ndryshimeve në ligjin e votuar nga qeveria, duke e konsideruar atë shkelje të të drejtave të njeriut. Ligji i ri vjen krahas të tjerëve që parashikojnë dënime më të ashpra për dhunën në familje, sulmin seksual dhe përdhunimin. “Si vepër e

Kërkesat e shqiptarëve për azil rriten me 68% gjatë verës

Kërkesat për azil të shtetasve shqiptarë në BE u rritën me 68% gjatë verës krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar, duke e çuar totalin në 6860. Kjo shifër, e nxjerrë nga të dhënat paraprake të Eurostat, nuk merr në konsideratë deri në 14,000 aplikime në MB nga janari deri në fillim të

Democratic Party: Bidding for the construction for the Kardhiq-Delvinë a corrupt scheme

The Democratic Party today considered the resignation of the director of the Road Authority (ARA) Sonila Qato and the cancellation of the tender for the tunnel in Kardhiq-Delvina as “disruption of bargains between government officials representing the interests of private companies.” In a press release, the former PD MP Jorida Tabaku compared the Kardhiq-Delvina tender

Fëmijët me Sindromën Down, pa mbështetje nga shteti

Një prind shqiptar i një fëmije me sindromën Down ka folur për mungesën e kostove të mjekimit, kostot e larta të trajtimit që u janë lënë prindërve për të paguar. Anila Hoxha, e intervistuar nga Euronews, vajza e së cilës është vetëm 10 vjeç, tha se ajo lufton për të mbajtur vajzën e saj dhe

Mijëra vetë marshojnë në Beograd kundër EuroPride

Mijëra aktivistë fetarë dhe të krahut të djathtë marshuan nëpër kryeqytetin e Serbisë të dielën, duke u bërë thirrje autoriteteve të ndalojnë EuroPride, e cila është planifikuar për fundjavën e ardhshme pavarësisht se është anuluar nga qeveria. Protestuesit – të cilët mbanin një flamur masiv serb – përfshinin grupe që thërrisnin gjithashtu slogane që mbështesnin

Protesta në Tiranë, Shkup, Prishtinë për përdhunimin e të miturës

Të enjten u mbajtën protesta në Tiranë, Prishtinë dhe Shkup pas përdhunimit të një vajze 11-vjeçare nga pesë burra në Kosovë. Vajza u afrua në një park në kryeqytet, u abuzua seksualisht, u fut në një makinë dhe u përdhunua vazhdimisht nga pesë burrat.  “Mbrojtja për vajzat dhe gratë”, “përdhunimi është një krim”, “vajzat thjesht

Sunny Hill na rikujton se plagët nga komunizmi i kemi ende të hapura

“Asgjë sikur dielli”, grupi muzikor shqiptar nga Kosova, pas një kohë të gjatë të tërhequr nga risitë muzikore, ditët e fundi kanë krijuar një reaksion të madh tek publiku mbarëshqiptar. Ata kanë provokuar me performancën e tyre të fundit, në natën e tretë të Sunny Hill Festival, por kësaj radhe jo me muzikën e tyre

Shqiptarët të tronditur nga përdhunimi të miturve

Shqiptarët kanë mbetur të tronditur nga përdhunimi i tmerrshëm i një vajze 11-vjeçare në Prishtinë, Kosovë nga deri në pesë burra, me katër aktualisht në paraburgim. Përdhunimi ndodhi dy ditë më parë në kryeqytetin e Kosovës dhe ministri i Brendshëm Xhelal Svecla bëri të ditur se të gjithë të dyshuarit, bari një, aktualisht janë në

Luiza Gega fiton medaljen e artë në 3000 metra

Atletja shqiptare Luiza Gega u kurorëzua kampione e Evropës në 3000 metra vrapim me pengesa në një event në Munic të Gjermanisë në fundjavë. Ajo e përfundoi kursin në 9:11:31, duke hequr gjashtë sekonda nga rekordi i mëparshëm. Ajo është sportistja e parë shqiptare që fiton një vlerësim të tillë në një event ndërkombëtar. Pas përfundimit

Shqiptarët protestojnë sërish për vrasjen e fëmijës në bregdet

Shqiptarët do të protestojnë të hënën (8 gusht) në mbrëmje për herë të dytë për vdekjen e një vajze shtatëvjeçare pasi një komisar policie jashtë detyrës e përplasi atë me një varkë ndërsa ai po ngiste në një zonë vetëm për notarët. në Himarë. Arjan Tase, i cili arriti të merrte akuza për shpërdorim detyre

12343 252