Prokurorët kontrrollojnë zyrën e kancelarit austriak Kurz

Prokurorët austriakë kontrolluan zyrat e partisë konservatore të kancelarit Sebastian Kurz dhe disa nga ndihmësit e tij më të afërt të mërkurën për dyshim për korrupsion për pagesat shtetërore për reklamat në gazeta. Hetimet ndaj Kurz nisën në maj, nën dyshimin për dëshmi të rreme. Partia Popullore (OVP) ka akuzuar në mënyrë të përsëritur prokurorët

Bullgaria paraqet 3 kërkesat e saj për Maqedoninë e Veriut

Në samitin e Ballkanit Perëndimor në Brdo, Slloveni, Presidenti bullgar Rumen Radev i tha kryeministrit të Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev se “fshirja delikate” e identitetit bullgar në vendin fqinj duhet të ndalet para se Bullgaria të heqë veton e saj mbi negociatat e pranimit të Shkupit në BE. Bullgaria dhe Maqedonia e Veriut po

Qeveria planifikon rimbursimin e çmimit të energjisë për familjet dhe bisneset e vogla

Qeveria po planifikon të rimbursojë qytetarët dhe bizneset e vogla për rritjen e çmimit të energjisë. Kështu u shpreh Zëvëndeëskryeministri Arben Ahmetaj, pas mbledhjes së qeverisë të mërkurën. “Paketa specifike do të lancohet nga kryeministri në ditët që vijnë, [..] që do të jetë mbështetëse për familjarët dhe sipërmarrjen e vogël”, u shpreh Ahmetaj. Rama

Rama për El Pais: Asnjë pritshmëri nga BE-ja, ka problemet e veta

Kryeministri Edi Rama deklaroi në një intervistë për të përditshmen spanjolle “El Pais” se nuk ka asnjë pritshmëri nga Samiti i Sllovenisë dhe BE-ja, pasi kjo e fundit ka problemet e veta të brendshme. “Kemi mësuar rrugën e vështirë për të mos pritur asgjë, sepse kemi parë që Evropa nuk është në një moment shumë

Shtyhet fillimi i vitit akademik, mësimi nis më 18 tetor

Viti i ri akademik do të nisë më datën 18 tetor, njoftoi ministrja e Arsimit Evis Kushi, të mërkurën. Nisja e mësimit në universitete u shty me një javë për shkak të procesit të vaksinimit. Ambientet e universiteteve do të jenë të hapura me personel mjekësor të gatshëm për të kryer vaksinimet, theksoj Kushi. Qeveria

Mesazhet e krerëve evropian para Samitit të Sllovenisë

Presidentja e Komisionit Evropian kërkoi të sigurojë gjashtë aleatët ballkanikë të mërkurën se ata ishin një “familje evropiane” dhe se një ditë do t’i bashkoheshin bllokut. “Mesazhi është se Ballkani Perëndimor i përket Bashkimit Evropian. Ne i duam ata në Bashkimin Evropian. Ne jemi një familje evropiane,” tha von der Leyen për gazetarët teksa mbërriti

Kurti takohen sot Vuçiç-in me ndërmjetësimin e Merkel-it dhe Macron-it

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti do të takohet të mërkurën me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq në kuadër të Samitit BE-Ballkani Perëndimor, në Slloveni. Lajmi u konfirmua për Euronews Albania nga Zyra e Shtypit të kryeministrit Kurti, që bëri me dije se takimi do të ndodh në pauzën mes dy sesioneve të samitit. Për të

BE-ja përgatit refomën e gazit – mjaftueshëm rezerva për dimrin

Të mërkurën, Parlamenti Europian diskutoi mbi një reformë në sektorin e gazit, ndërkohë që kërkesa dhe çmimi i tij kanë pësuar rritje të qëndrueshme vitin e fundit. Komisioneri Evropian i Energjisë, Kadri Simson deklaroi se vendet evropiane kanë gaz mjaftueshëm për dimrin, por rritja e çmimeve tregon nevojën për të kaluar shpejt drejt burimeve të

SHBA, dialog me Kinën mes një krize të re në Tajvan

Këshilltari i sigurisë kombëtare të presidentit amerikan, Joe Biden do të zhvillojë bisedime me diplomatin kinez, Yang Jiechi në Zvicër të mërkurën. Takimi lidhet me angazhimin e dy vendeve për të rritur komunikimin në mes të një rivaliteti strategjik të thelluar. Në një deklaratë të shkurtër ministria e jashtme e Kinës, cituar në një raportim

1345673 248