Rama: BE e vetmja rrugë për Shqipërinë

Kryeministri Edi Rama u shpreh se Shqipëria do të presë vendimin e BE-së për anëtarësim kurdoqoftë vendimi. Në një intervistë për gazetën austriake Kurier, Rama u shpreh se nuk ka asnjë rrugë tjetër përveç BE-së për Shqipërinë: “Shqipëria duhet të bëhet një shtet anëtar plotësisht funksional i BE-së”. Ai theksoi se vendimi për pranimin në

Njësitë speciale dhunojnë emigrantët në kufi të BE-së

Njësitë speciale të policisë në kufijtë e BE-së, veçanërisht Greqisë dhe Kroacisë kanë dhunuar në mënyrë të paligjshme emigrantët sipas një hetimi të publikuar të mërkurën nga disa media, përfshirë Der Spiegel të Gjermanisë, raporton Euractive. Hetimi tetë mujor i gazetarëve nga shtatë vende zbuloi një “sistem” të drejtuar nga “njësi speciale” të cilët  fshehin

Gjermania dhe Siria riatdhesojnë gra e fëmije nga kampet në Siri

Gjermania ka riatdhesuar tetë gra, të cilat i janë bashkuar grupit ekstremist, Shteti Islamik (IS) dhe 23 fëmijë, nga një kamp në veri të Sirisë, sipas REL. Ata u kthyen përmes një operacioni të përbashkët me Danimarkën, e cila ka riatdhesuar tri gra dhe 14 fëmijë, kanë thënë zyrtarët gjermanë. Ministri i Jashtëm gjerman, Heiko

Papunësia në Shqipëri, qeveria shtrembëron raportin e BB

Zëvendëskryeministri Arben Ahmetaj u shpreh se sipas Bankës Botërore: “Shqipëria me rritjen më të madhe në rajon. Ne kemi rimarrë vendet e punës. Duhet të festojmë rikthimin e vendeve të punës”. Në të vërtet, sipas raporti të Bankës Botërore, për konkurueshmërinë dhe pandeminë e Covid-19, të botuar të mërkurën: Tregu i punës nuk është rikuperuar

BE hap kufijtë bazuar në normën e vaksinimit

Agjencia e Shëndetit Publik të Bashkimit Evropian, ECDC po propozon një rishikim të rregullave të COVID-19 të cilat mund të lehtësojnë udhëtimet për të vaksinuarit dhe të heqin sistemin me ngjyra për zonat me nivele të larta të infeksioneve. ECDC bëri propozimin e saj jo-detyrues në takimet e specialistëve të shëndetit të BE-së këtë javë,

Kosova dënon Goran Stanišić për krime lufte

Gjykata e Prishtinës dënoi Goran Stanišić me 20 vjet burg për krime lufte kundër civilëve, të martën. Gjyqtari Valon Kurtaj e shpalli Stanišić fajtor për pjesëmarrje në vrasjen e 13 civilëve shqiptarë në fshatrat Sllovi dhe Terbovc më 15-16 prill 1999, gjatë Luftës së Kosovës. Stanišić, atëherë një oficer policie rezervist i cili ishte thirrur

Basha përplaset me Manastirliun për menaxhimin e Covid-19

Kryetari i PD-së Lulzim Basha dhe ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu u përplasën të enjtën në Kuvend për menaxhimin e pandemisë së Covid-19. Basha u shpreh se qeveria ka “gënjyer për ndihmën ekonomike, për rimbusimin e të prekurve nga COVID-19, për tenderat me sekretin e dosjes, por mbi të gjitha kanë gënjyer për numrin e

Basha propozon një plan me 7 pika për ekonominë

Kryetari i PD-së Lulzim Basha i propozoi shumicës socialiste një plan me 7 pika për të përmirësuar ekonominë dhe mirëqënien e qytetarëve. Në seancën plenare, të enjten, Basha propozoi: Heqjen e taksës Rama për karburantin. Ulja e TVSH nga 20% në 6% për ushqimet. Respektimi i ligjit për çmimin real të energjisë. Subvencionimi i çmimit

Danimarka dhe Suedia ndalojnë vaksinën e Modernës për personat nën 18 vjeç

Danimarka dhe Suedia kanë ndaluar përdorimin e vaksinës Covid-19, të Moderna-s të mërkurën, pas raportimeve për efekte të mundshme anësore. Të dhënat e fundit tregojnë për një rritje të inflamacionit të muskulit të zemrës (miokardit) dhe inflamacionit të perikardit. “Lidhja është veçanërisht e qartë kur bëhet fjalë për vaksinën Moderna, veçanërisht pas dozës së dytë”,

Opinion: Jepi Berishës atë që i takon Berishës!

Sali Berisha është figura më e spikatur e tranzicionit post-komunist dhe politikani i cili ka influencuar më shumë nga gjithë të tjerët zhvillimet social-politike në Shqipëri në tre dekadat e fundit. Ai është një figurë e mbushur plot me dështime e suksese dhe plot me mëkate e mirësi. Duam apo nuk duam ne, Berisha do

12343 247