Sekretari amerikan i Shtetit Blinken i kërkon talibanëve të lejojnë evakuimin

Nga Exit News
Sekretari amerikan i Shtetit Blinken i kërkon talibanëve të lejojnë evakuimin

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken u bëri thirrje talebanëve të lejojnë fluturimet çarter për transportimin e amerikanëve dhe afganëve në rrezik të largohen nga Afganistani.

Aeroplanët e dërguar për të transportuar njerëz jashtë Afganistanit kanë ngecur në Aeroportin Ndërkombëtar Mazar-i-Sharif.

Disa organizatorë të fluturimeve thanë se Departamenti i Shtetit nuk po bënte sa duhet për të lehtësuar largimin e tyre.

Blinken tha se Shtetet e Bashkuara po bënin gjithçka për të nisur fluturimet, por talebanët nuk po i lejonin.

“Ne ua kemi bërë të qartë të gjitha palëve, u kemi bërë të qartë talebanëve se këto avionë duhet të jenë në gjendje të largohen,” tha Blinken në një konferencë shtypi në Gjermani.

Lajme te ngjashme