Sekretari amerikan i Shtetit Blinken i kërkon talibanëve të lejojnë evakuimin

Nga Exit News
Sekretari amerikan i Shtetit Blinken i kërkon talibanëve të lejojnë evakuimin

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken u bëri thirrje talebanëve të lejojnë fluturimet çarter për transportimin e amerikanëve dhe afganëve në rrezik të largohen nga Afganistani.

Aeroplanët e dërguar për të transportuar njerëz jashtë Afganistanit kanë ngecur në Aeroportin Ndërkombëtar Mazar-i-Sharif.

Disa organizatorë të fluturimeve thanë se Departamenti i Shtetit nuk po bënte sa duhet për të lehtësuar largimin e tyre.

Blinken tha se Shtetet e Bashkuara po bënin gjithçka për të nisur fluturimet, por talebanët nuk po i lejonin.

“Ne ua kemi bërë të qartë të gjitha palëve, u kemi bërë të qartë talebanëve se këto avionë duhet të jenë në gjendje të largohen,” tha Blinken në një konferencë shtypi në Gjermani.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>