Sekretari amerikan i Shtetit falenderon Shqipërinë për strehimin e afganëve

Nga Exit News
Sekretari amerikan i Shtetit falenderon Shqipërinë për strehimin e afganëve

Ambasadorja amerikane në Shqipëri ka përgëzuar Shqipërinë për rolin e saj në zhvendosjen e refugjatëve nga Afganistani.

Kim publikoi në Twitter një deklaratë nga Departamenti Amerikan i Shtetit duke dhënë detaje të misionit të deritanishëm.

Vendi u zhyt në dhunë dhe pasiguri pasi qeveria amerikane urdhëroi tërheqjen e papritur të ushtrisë. Kjo çoi në ngritjen e talebanëve të cilët erdhën në pushtet brenda disa javësh, duke kapur përfundimisht Kabulin dhe aeroportin ndërkombëtar. Nga ana tjetër, kjo kërkonte një operacion evakuimi masiv për të transportuar ata që kishin punuar për ose me SHBA, agjenci të huaja ose misione, ose me qeverinë.

SHBA thotë se ata kanë zhvendosur 124,000 njerëz, përfshirë 6,000 qytetarë. Ata shtuan se “mobilizuan një përpjekje të paparë globale përmes kanaleve tona diplomatike për të evakuuar qytetarët amerikanë, personelin nga vendet partnere dhe afganët në rrezik nga Kabuli”.

Ata falënderuan më shumë se dhjetra vende përfshirë Shqipërinë, Kosta Rikën, Britaninë e Madhe, Maqedoninë e Veriut dhe Indinë.

Në deklaratë, Sekretari Antony J. Blinken tha:

“Dua të falënderoj aleatët dhe partnerët tanë. Ky operacion ishte një përpjekje globale në çdo mënyrë. Shumë vende u rritën me kontribute të fuqishme në transportin ajror, duke përfshirë punën nga ana jonë në aeroport. Disa tani po shërbejnë si vende tranzite, duke lejuar që evakuuesit të regjistrohen dhe të përpunohen gjatë rrugës për në destinacionet e tyre përfundimtare. Të tjerët kanë rënë dakord të zhvendosin përgjithmonë refugjatët afganë, dhe ne shpresojmë që më shumë do ta bëjnë këtë në ditët dhe javët në vazhdim. Ne jemi vërtet mirënjohës për mbështetjen e tyre. ”

Aktualisht ka pothuajse 800 refugjatë në Shqipëri. Pas mbërritjes, ata u strehuan në konviktet në Qytetin Studenti para se të transferoheshin në Durrës dhe Shëngjin. Ardhjet e fundit ishin pesë ditë më parë, dhe nuk dihet nëse priten më shumë.

Koalicioni për Gratë në Gazetari (CFWIJ) i ka bërë thirrje qeverisë shqiptare dhe kryeministrit Edi Rama të marrin në konsideratë ofrimin e strehimit për rreth 100 grave afgane në rrezik të lartë të dëmtimit nëse ato qëndrojnë në Afganistan.

Drejtori Themelues, gazetari ndërkombëtar fitues i çmimeve, aktivisti i medias dhe profesori i gazetarisë Kiran Nazish bëri kërkesën javën e kaluar, duke i bërë thirrje që ata të marrin në konsideratë për “nevoja urgjente humanitare” me të cilën përballen ata që kanë mbetur në vend.

Në 100 gratë përfshihen gazetarë, aktivistë, artistë, akademikë dhe ish -parlamentarë të rrezikuar nga dhuna ose vdekja nga talebanët.

“Ne i bëjmë thirrje qeverisë shqiptare të marrë parasysh nevojën urgjente humanitare për afganët në rrezik. Ne i kërkojmë kryeministrit Edi Rama të marrë në konsideratë ofrimin e ndihmës për të paktën 100 gra afgane që kanë luajtur një rol të spikatur në një shoqëri përparimtare afgane. Këto gra tani po kërkojnë strehim nga përshkallëzimi i rrezikut dhe dhunës që pllakos vendin e tyre, dhe bujaria dhe dhembshuria e Shqipërisë për to do të njihet thellësisht”, tha Nazish për Exit News.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>