Sekretarja e Përgjitshme e Europa Nostrës thirrje liderve të BE të dënojnë shembjen e Teatrit Kombëtar

Nga Exit News
Sekretarja e Përgjitshme e Europa Nostrës thirrje liderve të BE të dënojnë shembjen e Teatrit Kombëtar

Sekretarja e Përgjithshme e Europa Nostrës, Sneška Quaedvlieg-Mihailović i kërkoi drejtuesve të Bashkimit Europian të dënojnë shembjen e Teatrit.

Në një postim në Twitter ajo shkruan:

Faleminderit @donaldtuskEPP për kundërshtimin e prishjes brutale të Teatrit Kombëtar në Tiranë dhe kujtesë se ruajtja e trashëgimisë kulturore bën pjesë në vlerat ​​themelore në BE, krahas sundimit të ligjit dhe dialogut me shoqërinë civile

Një shembull për tu ndjekur nga liderët e tjerë të BE-së!

Më herët Presidenti i Komisionit Europian, Donald Tusk, dënoi ashpër shembjen e Teatrit Kombëtar, si një veprim që shkon kundër vlerave europiane të sundimit të ligjit, transparencës dhe trashëgimisë kulturore.

 

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>