Serbia fillon gjyqin kundër shqiptarit të Kosovës për akuza të krimeve të luftës

Nga Dia Morina van Ujitregt
Serbia fillon gjyqin kundër shqiptarit të Kosovës për akuza të krimeve të luftës

Gjykata e Lartë e Beogradit hapi gjyqin kundër Nezir Mehmetaj, një shqiptar i Kosovës i akuzuar nga Serbia për kryerjen e krimeve të luftës kundër civilëve në fshatin Rudice të komunës së Klinës në qershor 1999.

Sipas aktakuzës, Mehmetal ishte i përfshirë në vrasjen e shtatë njerëzve dhe djegien dhe plaçkitjen e shtëpive në fshatin e tij që i përkisnin familjeve joshqiptare, si anëtar i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK).

Ai thotë se ai mori pjesë në vrasjen e pesë anëtarëve të familjes Dasic në mes të qershorit 1999, gjithashtu në vrasjet e dy personave të tjerë, Ramadan Jelaj dhe Zorka Siljakoviç të cilat ishin incidente të ndara në fund të qershorit, njoftoi Ballkan Insajt.

Nga ana tjetër, vetë Mehmetaj mohoi të gjitha akuzat duke thënë se ai jetonte në Zvicër me familjen e tij gjatë kohës kur ndodhën këto krime të pretenduara.

Ai tha se u largua nga Kosova në 1987 dhe shkoi për të punuar në Zvicër dhe nuk shkoi në Kosovë gjatë luftës në 1999.

“Kam ardhur në Kosovë për herë të parë [pas luftës] në Shtator 1999, përmes Shqipërisë, bleva një makinë në Durrës, mora nënën, motrat dhe vëllain tim dhe shkova me ta në fshatin Rudice,” citoi Balkan Insight Mehmetaj siç thoshte në gjykatë.

Pasi u kthye në Kosovë së bashku me familjen e tij që ishin refugjatë në Shqipëri, ai tha se filloi të kërkonte babanë e tij, i cili u arrestua në vitin 1998 dhe vendndodhja e të cilit nuk dihej. Ai u gjet në një burg në Sremska Mitrovica në Serbi.

“Kam zbuluar se babai im ishte gjallë në mes të tetorit kur përfaqësuesit e Kryqit të Kuq erdhën në shtëpinë tonë [në Rudice]. Në fund të Nëntorit [1999], unë u ktheva në Zvicër, te gruaja dhe familja ime, ”tha Mehmetaj gjykatës.

Mehmetaj është në paraburgim që nga janari 2020 kur u arrestua në pikën kufitare Medare midis Kosovës dhe Serbisë, bazuar në një urdhër serb.

Gjyqi për çështjen e tij vazhdon në maj.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>