Serbia refuzon marrëveshjen e Brukselit, bisedimet vazhdojnë

Serbia refuzon marrëveshjen e Brukselit, bisedimet vazhdojnë

Serbia ka refuzuar të firmosë tekstin e marrëveshjes së arritur një ditë më parë në Bruksel dhe si rrjedhim, negociatat mbi problemin e njohjes së targave me Kosovën do të vijojnë edhe të enjten.

Të mërkurën në mbrëmje shefi i delegacionit të Kosovës për dialog me Serbinë, Besnik Bislimi u kthye në Kosovë dhe pohoi se palët kishin arritur një mirëkuptim, por që ende nuk ishte miratur nga Serbia.

“Kemi arritur te një draft përfundimtar i cili dakorduar pothuajse në tërësi ka mbetur që vetëm që pala serbe të jap dakordimin final, nëse po, mund të fillojë zbatimi i marrëveshjes shumë shpejt”, tha shefi i delegacionit të Kosovës, Besnik Bislimi.

Marrëveshja parashikonte që dy vendet të përdornin “letra ngjitëse” në vend të targave të përkohshme në automjetet respektive.

Burime nga Brukseli i thanë Radios Europa e Lirë se diskutimet do të vazhdojnë të enjten mes delegacioneve dhe se ende nuk ka një marrëveshje, ndonëse ka pasur përparim për çështjen e targave.

Delegacioni serb ka pasur takime me të dërguarin e posaçëm të Bashkimit Evropian për dialog, Mirosllav Lajçak deri në orët e vona të mbrëmjes të mërkurën.

Por delegacioni i Serbisë deri të mërkurën vonë nuk e ka pranuar tekstin e marrëveshjes, prandaj pritet që diskutimet të vazhdojnë edhe të enjten.

Ndërkohë, pala kosovare pritetet të jetë prezente në distancë, nëpërmjet lidhjeve online.

Marrëveshja e një dite më parë parashikonte edhe që Kosova do të tërhiqte njësitë speciale të policisë nga pikat kufitare Jarinë dhe Bërnjak, të cilat do të zëvendësoheshin nga KFOR-i, si dhe heqjen e barrikadave nga rrugë nga pala serbe.

 

 

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>