SHBA dhe Britani zotohen për më shumë bashkëpunim në prag të samitit të G7

Nga Exit News
SHBA dhe Britani zotohen për më shumë bashkëpunim në prag të samitit të G7

Presidenti i SHBA, Joe Biden dhe kryeministri britanik, Boris Johnson u zotuan për thellimin dhe forcimin e marrëdhënieve mes dy vendeve dhe qeverive në takimin e parë të tyre ballë për ballë.

Johnson dhe Biden biseduan të enjten në Mbretërinë e Bashkuar në prag të samitit të G7.

Sipas Johnson, biseda me Biden u përqendrua në bashkëpunimin e vendeve në ndryshimin e klimës, pandemia COVID-19 dhe siguria

Pas takimit me Johnsonin, Biden konfirmoi se Shtetet e Bashkuara do të blejnë 500 milionë vaksina kundër koronavirusit dhe se do t’i dhurojnë ato në vendet me të ardhura më të ulëta.

Biden gjithashtu u bëri thirrje vendeve të tjera që të ndjekin SHBA-në, duke thënë se “është në interesin tonë të shohim rimëkëmbjen e ekonomisë globale”.

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>