SHBA emëron Karen Donfried në postin e Ndihmës Sekretares së Shtetit për Evropën dhe Euroazinë

Nga Exit News
SHBA emëron Karen Donfried në postin e Ndihmës Sekretares së Shtetit për Evropën dhe Euroazinë

Senati amerikan miratoi të mërkurën kandidaturën e Karen Donfried në postin e Ndihmës Sekretares së Shtetit për Çështjet e Evropës dhe Euroazisë.

Lajmi u bë i ditur nga Sekretari i Shtetit, Anthony Blinken, i cili i uroi publikisht mirëseardhjen në skuadër në një postim në Twitter.

Emërimi i Karen Donfried, ish- presidente e Fondit Gjerman Marshall të Shteteve të Bashkuara (GMF) dhe e cila ka mbajtur më parë pozicione në Këshillin e Sigurisë Kombëtare, Departamentin e Shtetit dhe Shërbimin e Kërkimit të Kongresit, përbën një përpjekje të administratës Biden për rivendosjen dhe forcimin e bashkëpunimit transatlantik midis Shteteve të Bashkuara dhe partnerëve evropianë.

Një eksperte për çështjet evropiane dhe bashkë-kryesuese në Task Forcën Transatlantike, Donfried ka theksuar në mënyrë të përsëritur se, përkundër shenjave, sfidat aktuale politike dhe shëndetësore kërkojnë që të dyja anët e Atlantikut të punojnë ngushtë për ringritjen ekonomike, sigurinë ndërkombëtare, pandeminë dhe ndryshimet klimatike.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>