SHBA, Facebook fshin faqet e protestave kundër masave kufizuese

Nga Exit News
SHBA, Facebook fshin faqet e protestave kundër masave kufizuese

Rrjeti social Facebook ka fshirë disa faqe aktivitetesh për protesta në Kaliforni, Nebraska dhe Nju Xhersi kundër masave të qëndrimit në shtëpi në mes të pandemisë COVID-19.

Sipas Reuters, Facebook i ka hequr këto aktivitete sepse bien ndesh me udhëzimet e qeverisë dhe përbëjnë rrezik të lartë për shëndetin e qytetarëve, për shkak të mosrespektimit të distancimit fizik.

“Ngjarjet që kundërshtojnë udhëzimet e qeverisë për distancimin shoqëror nuk do të lejohen të promovohen në Facebook”, tha Andy Stone, zëdhënësi i Facebook-ut.

Ndërsa shumica e amerikanëve pajtohen me kufizimet, në disa shtete ka pasur protesta dhe tentative për të organizuar protesta kundër kufizimeve.

Të dielën, 19 prill, rreth 2.500 njerëz u mblodhën në Uashington për të protestuar kundër masave të izolimit dhe mbylljes së bizneseve.

Lajme te ngjashme

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>