SHBA, Përfaqësuesit pro aktivizimit të amendamentit për shkarkimin e Trumpit

Nga Exit News
SHBA, Përfaqësuesit pro aktivizimit të amendamentit për shkarkimin e Trumpit

Dhoma e Përfaqësuesve amerikanë votoi, të martën, pro rezolutës që i kërkon zëvendëspresidentit Mike Pence të përdorë amendamentin e 25-të të Kushtetutës për të shkarkuan presidentin në largim Trump.

Rezoluta u miratua me 223 vota pro dhe 205 kundër. Vetëm një republikan, Adam Kinzinger, përfaqësuesi i Illinoisit, votoi pro rezolutës.

Votimi i Dhomës së Përfaqësuesve u bë megjithëse Pence refuzoi publikisht thirrjen bërë nga Kryetarja e Kongresit Nancy Pelosi për aktivizimin e amendamentit.

Pence u shpreh:

“Nuk besoj se një mënyrë e tillë veprimi është në interesin më të mirë të kombit tonë ose në përputhje me Kushtetutën tone. Tani nuk do t’i nënshtrohem përpjekjeve në Dhomën e Përfaqësuesve për të luajtur lojëra politike në një kohë kaq serioze për kombin tonë.”

Pavarësisht refuzimit të zëvendëspresidentit për të përdorur amendamentin e 25-të, pasditen e së mërkurës, pritet që në Kongres të mbahet votimi për shkarkimin e mundshëm të Trumpit për rolin e tij në ngjarjet e javës së kaluar në Kapitol.

Pelosy ka thënë dhe më herët se demokratët do të përpiqen me çdo mundësi të shkarkojnë presidentin, nëse Pence dhe kabineti i Shtëpisë së Bardhë nuk e shkarkojnë atë së pari duke aktivizuar amendamentin e 25-të të Kushtetutës së SHBA.

Amendamenti i 25-të, i ratifikuar nga shtetet në 1967, deklaron se me largimin, dorëheqjen ose vdekjen e presidentit, zv/presidenti merr detyrën e tij. Kjo dispozitë kushtetuese specifikon gjithashtu që nëse presidenti nuk është në gjendje të kryejë detyrën e tij, zv/presidenti do të shërbejë si president i përkohshëm.

Amendamenti i 25-të nuk përshkruan qartë se cilat duhet të jenë proceset procedurale nëse presidenti nuk mund të përcaktojë vetë aftësinë e tij për të ushtruar ose detyrën. Një krizë e mundshme kushtetuese mund të ndodhë nëse amendamenti përdoret për të larguar një president të papërshtatshëm, i cili nuk është i gatshëm të heqë dorë nga pushteti.

Tentativat e demokratëve për të shkarkuar Trumpin vetëm para pak ditë para mbarimit të mandatit lidhet me trazirat e 6 janarit në Kapitol.

Mbrëmjen e 6 janarit, qindra mbështetës të presidentit hynë në mënyrë të dhunshme në Kapitol, Kongesin amerikan, teksa po shqyrtohej certifikimi i rezultatit të zgjedhjeve presidenciale.

Fillimisht Trump i bëri thirrje protestuesve të marshonin në Kapitol. Por kur ata thyen rrethimin dhe nisi dhuna, ai i bëri dy herë thirrje mbështetësve të tij që të qetësoheshin.

Nga përplasjet me policinë, janë raportuar 5 viktima dhe mbi 50 persona të tjerë janë arrestuar.

 

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>