SHBA-të heqin sanksionet mbi gazsjellësin Nord Stream 2

SHBA-të heqin sanksionet mbi gazsjellësin Nord Stream 2

SHBA-të vendosën për heqjen e sanksioneve ndaj kompanisë së tubacionit të gazit Nord Stream 2, e cila po ndërton gazsjellësin Rusi-Gjermani.

Vendimi i administratës Biden u morr me qëllim riparimin e raporteve me këto dy shtete.

Raportet me Gjermaninë u përkeqësuan gjatë administratës Trump për shkak të luftës ekonomike që ai ndoqi në lidhje me BE-në, por edhe nga paralajmërimi për sanksione për gazsjellësin rus.

Ndërkohë që, ato me Rusinë panë pikën e tyre më të ulët që nga Lufta e Ftohtë pas publikimit të një raporti që implikonte përfshirjen direkte të presidentit rus Putin në zgjedhjet presidenciale 2020.

Presidenti i SHBA-ve, Biden e quajti homologun rus “vrasës“, që solli tërheqjn e ambasadorit rus nga SHBA-japër shpjegime.

Tensionet më pas u zhvendosën në Ukrahinë, ku Rusia në fillim të prillit rriti prezencën ushtarake, duke ngjallur reagimin e aleatëve perëndimor dhe NATO-s.

Një tjetër arsye që SHBA-ja citon për kudnërshtimin e projektit Nord Stream 2 është fakti se lidhja direkte mes Rusisë dhe Gjermanisë privon Ukrahinën nga tarifat e tranzitit që përfiton aktualisht.

Pas etiketimit nga Rusia si vend “jo miqësor”, SHBA është shfaqur e gatshme të riparojë marrëdheniet me Rusinë.

Në fakt, zëdhënësi i kremlinit, Dmitri Peskov deklaroi po të mërkurën se heqja e sanksioneve ndaj Nord Stream do të ishte një fillim i mbarë për rregullimin e marrëdhënieve mes palëve.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>