SHBA-të japin $150 milionë për ushtrinë e Ukrainës

Nga Exit News
SHBA-të japin $150 milionë për ushtrinë e Ukrainës

Pentagoni do të financojë 150 milion dollarë ndihmë ushtarake për Ukrainën, raportoi Reuters. Këto ndihma vijnë në një kohë që konflikti Ukrainë-Rusi po përkeqësohet.

Moska aneksoi rajonin e Krimesë në 2014 dhe mbështeti një kryengritje separatiste pro-ruse në Ukrainën lindore që shkaktoi një konflikt që ka vrarë mbi 14,000 njerëz.

Tensionet janë ndezur përsëri në muajt e fundit pasi të dy vendet fajësuan njëri-tjetrin për luftimet në Donbass të Ukrainës dhe Rusia, në atë që e quajti një stërvitje mbrojtëse, grumbulloi trupa në kufirin e saj me Ukrainën dhe në Krime.

Presidenti i SHBA-ve, Joe Biden i tha presidentit ukrainas Volodymyr Zelenskiy të hënën se ai do të mbështesë sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës përpara një samiti midis Biden dhe udhëheqësit rus Vladimir Putin në Gjenevë në 16 qershor.

Shtetet e Bashkuara do të sigurojnë gjithashtu trajnim dhe pajisje për të përmirësuar sigurinë operacionale dhe kapacitetin e bazave të Forcave Ajrore të Ukrainës, tha ajo.

Lajme te ngjashme