SHBA-të rikthejnë sanksionet ndaj Bjellorusisë

Nga Exit News
SHBA-të rikthejnë sanksionet ndaj Bjellorusisë

Shtetet e Bashkuara të Amerikës, SHBA, njoftoi kthimin e sanksioneve ndaj Bjellorusisë, më 3 qershor, si ndëshkim për rrëmbimin e avionit Ryanair për të arrestuar një gazetar të opozitës.

Njoftimi vjen disa orë pasi Aleksandr Lukashenko u takua me aleatin Vladimir Putin në Soçi. Presidenti Biden do të takohet me homologun e tij rus në Gjenevë në 16 qershor.

Bjellorusia ka qenë shënjestër e sanksioneve amerikane në të kaluarën, veçanërisht pasi Lukashenko fitoi në zgjedhje shumë të diskutueshme verën e kaluar dhe autorizoi shtypjen e dhunshme të protestuesve.

Bashkimi Evropian njoftoi në fillim të javës se do të vendoste sanksione shtesë ekonomike pas rrëmbimit.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>