Shefja e BE-së dënon vendimin e Rusisë për ndalimin e hyrjes në vend

Nga Exit News
Shefja e BE-së dënon vendimin e Rusisë për ndalimin e hyrjes në vend

Bashkimi Evropian, BE ka dënuar vendimin e Rusisë për ndalimin e hyrjes në vend të nënkryetares së Komisionit Evropian Věra Jourová, dhe 7 diplomatëve të tjerë evropian.

Ajo në një reagim për një media të Brukselit kërkoi vendosjen e sanksioneve ekonomike për Rusinë:

“Unë nuk mendoj se regjimi aktual i Kremlinit do të kuptojë gjuhën e diplomacisë për sa kohë që nuk ka pasoja të rëndësishme financiare”.

Jourová ju drejtua qeverive evropiane duke i kujtuar se “Rusia nuk ka projekte “thjesht ekonomike”: Gjithçka është politike dhe ne duhet të ndjekim deklaratat tona me veprime konkrete që kanë një ndikim.

Ky koment ishte një referencë për tubacionin Nord Stream 2 që do të dërgojë gaz natyror nga Rusia në Gjermani përmes Detit Baltik.

Ajo komentoi dhe veprimet e fundit të Rusisë ndaj medias së pavarur:

“Ndërsa media dhe gazetarët e pavarur etiketohen si” agjentë të huaj “, mediat e kontrolluara nga shteti vazhdojnë të përhapin dezinformimin.

Unë jam shumë e shqetësuar për vendet – afër BE por edhe në BE – që përpiqen të kopjojnë Kremlinin,” tha Jourová, “me sulme kundër gazetarëve të pavarur dhe përpjekje për të kontrolluar mediat”.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>