Shkarkohet nga vetingu gjyqtarja e çështjes Shullazi

Nga Exit News
Shkarkohet nga vetingu gjyqtarja e çështjes Shullazi

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit shkarkoi nga detyra, të hënën, gjyqtaren e Apelit të Korçës Etleva Temo.

Vendimi u mor nga Firdes Shuli, Olsi Komici dhe Pamela Qirko.

Gjatë hetimit administrativ, KPK gjeti probleme me deklarimin e pasurisë dhe profesionalizmin e gjyqtares.

Ajo nuk mundi të justifikojë se përse një automjet i vjetër dhe i përdorur është shitur disa herë më shtrenjtë nga bashkëshorti i gjyqtares. Po ashtu u gjetën probleme me burimet e pasurisë për të justifikuar shpenzimet e bëra nga familja e gjyqtares.

Etleva Temo e ka nisur karrierën në sistemin e drejtësisë në vitin 2003 si gjyqtare në Gjykatën e Pogradecit. Në vitin 2014, Temo është promovuar si gjyqtare në Gjykatën e Apelit të Korçës.

Temo ishte përzgjedhur nga KLGJ-ja për të qenë pjesë e trupës gjykuese të çështjes së bandës së Shullazit, trupë që tashmë ka mbetur me një gjyqtar.

2 komente

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme