Shkolla ‘Sami Frashëri’ drejt shembjes pas dëmeve nga tërmeti

Nga Exit News
Shkolla ‘Sami Frashëri’ drejt shembjes pas dëmeve nga tërmeti

Godina e shkollës së mesme “Sami Frashëri” në Tiranë është boshatisur dhe bërë gati për shembje.

Gjimnazi ‘Sami Frashëri’ u dëmtua rëndë nga tërmeti i 26 nëntorit. Veçanërisht, suvaja e tavanit dhe muret anësore pësuan dëmtime të rënda. Grupet e inspektimit të ndërtimeve e shpallën godinën të pabanueshme.

Bashkia Tiranë vendosi rindërtimin nga e para të shkollës.

Ajo do të ndërtohet me fondet e premtuar nga Bashkimi Europian.

Shkolla ishte rikonstruktuar në vitin 2018. Pas dëmtimit të shkollës nga tërmeti, opozita akuzoi kryebashkiakun Veliaj për “krim korruptiv” për cilësinë e dobët të punimeve.

Gjimnazi ‘Sami Frashëri’ është ndërtuar në vitet 60’ dhe është një prej gjimazeve më të mëdhenj në gjthë vendin.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>