Shpëtim Idrizi akuzon Ramën se kërkon ta heqë Çamërinë nga librat e historisë

Nga Exit News
Shpëtim Idrizi akuzon Ramën se kërkon ta heqë Çamërinë nga librat e historisë

Kreu i PDIU-së, Shpëtim Idrizi, akuzoi të dielën kryeministrin Rama se ka ndjekur një politikë anti-shqiptare në raport me Greqinë.

Idrizi tha se “Rama kërkon ta heqë Çamërinë edhe nga librat e historisë sepse kështu ia kërkon pala greke”.

Ai shtoi se kryeministri “kërkon që ta barazojë Çamërinë me termin Vorio-Epir” gjë që sipas tij synon “të këpusë njërin krah të identitetit kombëtar shqiptar”.

Këto deklarata kreu i PDIU-së i bëri gjatë një takimi me anëtarët e Shoqatës Patriotike “Çamëria” dhe PDIU-së në Fier.

“Si është e mundur që Greqia zgjeron ujërat e saj territoriale pas 87 vjetësh, ndërsa kryeministri jo vetëm nuk e kundërshton, por bën avokatinë e Greqisë” tha më tej Idrizi duke dënuar heshtjen e Ramës mbi Çështjen Çame dhe ligjin e luftës.

Partia Drejtësi, Integrim dhe Unitet, do të kandidojë në një listë të përbashkët me Partinë Demokratike në zgjedhjet e 25 prillit.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>