Shqipëria ndalon fluturimet e avionëve bjellorusë

Nga Alice Taylor
Shqipëria ndalon fluturimet e avionëve bjellorusë

Shqipëria, së bashku me vendet e tjera kandidate të Bashkimit Evropian, Maqedonia e Veriut, Mali i Zi dhe Serbia, ka ndaluar fluturimet bjelloruse në hapësirën ajrore ose përdorimin e aeroportet e tyre.

Vendimi, i shpallur dje, sjell pozicionin e tyre në përputhje me një vendim të BE të marrë në 4 qershor 2021 nga Këshilli Evropian.

Këshilli vendosi të forcojë masat kufizuese ndaj Bjellorusisë.

Përveç vendeve kandidate, vendet e EFTA-s si Islanda, Lihtenshtajni, Norvegjia dhe anëtarët e EEA-së gjithashtu kanë mbështetur vendimin.

Bashkimi Evropian e mirëpriti vendimin.

Më 24 maj, një fluturim i Ryanair që udhëtonte nga Greqia në Lituani u devijua dhe u detyrua të ulej në Minsk për disa orë. Oficerët e Bjellorusisë hynë në aeroplan dhe arrestuan Roman Protasevich, një gazetar kritikë me regjimin e Lukashenkos.

Më 25 maj, kanalet pro-qeveritare në Bjellorusi postuan një video të Protasevich ku ai rrëfeu akuzat kundër tij për “komplotin e trazirave”. Ndërsa Protasevich gjithashtu tha se ai po trajtohej “në mënyrë të ligjshme”, ka shqetësime serioze se rrëfimi i tij ishte detyruar. Babai i Protasevich foli për Reuters pas publikimit të videos, duke deklaruar se djali i tij dukej i rrahur dhe hunda e tij dukej e thyer.

Bashkimi Evropian, Shtetet e Bashkuara dhe Mbretëria e Bashkuar dënuan me forcë devijimin e fluturimit nga autoritetet Bjelloruse dhe arrestimin e Protasevich.

Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel deklaroi se “[BE] nuk do të tolerojë që dikush mund të përpiqet të luajë një ruletë ruse me jetën e civilëve të pafajshëm.”

LEXO  "Kohën e Bëjnë Njerëzit" shfaqet në Universitetin e Amsterdamit

“Ky është një sulm ndaj demokracisë dhe lirisë së shprehjes” tha Ursula von der Leyen, presidentja e Komisionit Evropian.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>