Shqipëria refuzon ekstradimin e egjiptianit të dënuar me vdekje

Nga Exit News
Shqipëria refuzon ekstradimin e egjiptianit të dënuar me vdekje

Gjykata e Tiranës ka refuzuar ekstradimin e një egjiptiani që përballet me dënimin me vdekje në vendin e tij.

Mohamed Rageh u dënua me vdekje nga gjykata në Egjipt në vitin 2019 për një vrasje që ndodhi në qytetin e Gizës. Ai u arrestua më pas në maj 2021 në aeroportin Nene Tereza ndërsa përpiqej të hynte në Shqipëri si turist.

Gjyqtari Artan Gjermeni nuk pranoi të respektojë urdhrin e ekstradimit pasi tha se autoritetet egjiptiane nuk dhanë asnjë garanci se ai nuk do të ekzekutohej.

Shqipëria ndaloi dënimin me vdekje në vitin 2000.

Ky vendim vjen në një kohë kur Shqipëria është akuzuar si pjesëmarrëse në “rrëmbimet jashtë territorit” bazuar në marrëveshjet sekrete të nënshkruara me Turqinë. Të paktën një individ është kthyer në Turqi pa respektuar procesin e duhur dhe që atëherë është zhdukur. Një tjetër aktualisht po lufton për të mbetur dhe për të kërkuar azil.

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>