Shtohen sirianët e afganët që përdorin Ballkanit Perëndimor për të kaluar në BE

Nga Exit News
Shtohen sirianët e afganët që përdorin Ballkanit Perëndimor për të kaluar në BE

Në qershor, pas lehtësimit të masave anti Covid-19, Ballkani Perëndimor u bë rruga e preferuar e emigrantëve të paligjshëm, për të kaluar në vendet e BE-së, sipas raportit të publikuar nga Frontex, misioni i BE-së për ruajtjen e kufijve mes Ballkanit Perëndimor dhe BE-së.

Në qershor, u kapën nga misioni Frontex 2050 emigrantë të paligjshëm, ose 70 përqind më shumë se nëmaj dhe tre herë më shumë krahasuar me një vit më parë.

Në gjysmën e parë të 2020-ës, gati 9300 emigrantë të paligjshëm u kapën duke kaluar ilegalisht kufirin për në vendet e BE-së, përmes Ballkanit Perëndimor — 73 përqind më shumë se në 6 muajt e parë të 2019-ës.

Rruga e preferuar e ndjekur nga emigrantët është nga Greqia për në vendet e Ballkanit Perëndimor e më pas për në vendet e BE-së.

Dy nga tre emigrantët e kapur në rajon ishin nga Siria, ndërsa 17 përqind e tyre ishin nga Afganistani.

Për shkak të pandemisë, në gjysmën e parë të vitit numri i emigrantëve të paligjshëm që kaluan nga Ballkani Perëndimor dhe Lindor për në BE, u ul.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>