Shtyhet për herë të tretë gjyqi ndaj ish-ministrit Tahiri

Shtyhet për herë të tretë gjyqi ndaj ish-ministrit Tahiri

Gjykata e Krimeve të Rënda shtyu për të tretën herë gjyqin ndaj ish-Ministrit Saimir Tahiri dhe ish-kreu i Policisë së Vlorës Jaeld Çela.

Seanca u shty për shkak se dëshmitë e anëtarëve të bandës Habilaj: Moisi Habilaj, Nezar Seiti dhe Meridian Sulaj, nuk ishin të përkthyera në shqip, por vetëm në italisht.

Fillimisht, gjatë seancës prokurorët Prençi dhe  Mara kërkuan kohë që të gjenin dokumentet e përkthyera, por pasi nuk arritën t’i gjejnë, i kërkuan gjykatës kohë për t’i përkthyer ato.

Trupi gjykues, i përbërë nga Ardit Mustafaj, Flora Hajredinaj dhe Irena Gjoka, i la afat prokurorisë deri më 22 korrik, kur do të zhvillohet dhe seanca e radhës.

Në përfundim të seancës, ish-ministri Tahiri tha se është i lodhur nga zvarritja e procesit dhe nga veprimet ‘qesharake’ të prokurorisë:

“Ky proces është shtyrë për të tretën herë, herën e parë se letrat e postës ishin të grisura, herën e dytë se nuk ishin bërë njoftimet dhe herën e tretë, që na kanë humbur letrat. Edhe një çerdhe është më e organizuar se kaq. Kjo është qesharake.”

Ish-Ministri i Brendshëm Saimir Tahiri dhe ish-kreu i Policisë së Vlorës, Jaeld Çela akuzohen nga Prokuroria e Krimeve të Rënda për përfshirje në trafikun e lëndëve narkotikëve, kryer nga një organizatë e krimit të organizuar e drejtuar nga vëllezërit Habilaj.

Hetimet për Tahirin nisën në tetor të 2017 pas arrestimit në Katania të Moisi Habilajt dhe anëtarëve të grupit të drejtuar prej tij. Emri i ish-Ministrit Tahiri doli në përgjimet e bëra ndaj këtij grupi nga pokuroria italiane.

Prokuroria e Krimeve të Rënda mbylli hetimet në shkurt 2019 dhe dërgoi çështjen në gjykatë.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>