Shumica e demokratëve kundër përjashtimit të Berishës nga grupi parlamentar

Nga Exit News
Shumica e demokratëve kundër përjashtimit të Berishës nga grupi parlamentar

Sondazhi i zhvilluar nga Euronews Albania përgjatë muajit shtator tregoi se vendimi i kreut aktual të PD-së, Lulzim Basha për përjashtimin e ish-liderit Sali Berisha nga grupi parlamentar nuk rezulton popullor mes demokratëve.

Vetëm 23.3% e votuesve të PD-së përkrahin vendimin e Bashës, përkundër 57.8% e votuesve të pyetur të cilët janë shprehur kundër vendimit.

Përjashtimi i Berishës nga grupi parlamentar ka siguruar më shumë mbështetje mes popullsisë së gjerë, ku mbështetja llogaritet sa dyfishi i mbështetjes brenda PD-së, me rreth 46% të respondentëve që bien dakord me vendimin. Në të njëjtën linjë, vetëm 28.4% e respondentëve ishin kundër një vendimi të tillë.

Por, nga ana tjetër, ka më tepër konsensus mes votuesve të PD-së dhe popullsisë së gjerë mbi ekzistencën e mundshme të një pakti Basha-Rama, tezë e artikuluar pikërisht nga ish-kreu Berisha.

Më pak se 1 ne 5 qytetar dyshon mbi ekzistencën e një pakti mes Ramës dhe Bashës, ndërsa pjesa më e madhe, 42.7%, mendon se pakti nuk ekziston.

Brenda PD-së kjo tezë ka me tepër mbështetje, me 23% të votuesve të saj që e shohin si të mundshme, përkundër 35.2% që mendojne se nuk ka një pakt. Ndërkohë, pjesa më e madhe e votuesve të PD-së të pyetur, 42.2%, janë indiferent ndaj akuzës.

Ekspertët që komentuan shifrat në emisionin Barometri deklaruan se plani i Bashës “për të vrarë” Berishën ka dështuar dhe madje, duke parë përmbysjen e raporteve të popullaritetit të të dyve, ka sjell pasoja vetvrasëse.

 

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>