Shumica e studentëve kundër vaksinimit të detyrueshëm

Nga Exit News
Shumica e studentëve kundër vaksinimit të detyrueshëm

 

74% e studentëve të universiteteve shqiptare janë kundër vaksinave të detyrueshme, për të ndjekur mësimet fizikisht dhe vetëm 31% janë vaksinuar, sipas një sondazhi të fundit.

Sondazhi u krye në internet nga PortaliStudentor.al dhe Bordi Kombëtar i Studentëve (BKS), një organizatë e pavarur studentore.

2 262 studentë universitarë dhe të diplomuar morën pjesë në sondazh, nga universitetet publike dhe private në të gjithë Shqipërinë.

Sondazhi zbuloi se 74% e studentëve preferojnë mësimin me prani fizike në klasë kundër atij në internet dhe një numër i njëjtë studentësh janë kundër vendimit të qeverisë për vaksinimin e detyrueshëm për ata që dëshirojnë të ndjekin mësimet në klasë. Studentët e pavaksinuar mund të ndjekin mësimet online.

Ky vendim zbatohet si për studentët, ashtu edhe për mësuesit.

Sipas sondazhit, 54% e studentëve që u vaksinuan e morën vaksinën vetëm sepse u bë e detyrueshme në mënyrë që të ndiqnin mësimet në klasë.

Sidoqoftë, 66% e studentëve thanë se nuk ishin të gatshëm të vaksinoheshin pavarësisht urdhrit.

Në të njëjtën kohë, 62% e studentëve nuk besojnë se personeli akademik do të jetë në gjendje të menaxhojë një sistem hibrid të mësimit të njëkohshëm fizik dhe online.

Ndërsa vaksinimi ka qenë në dispozicion për të gjithë shqiptarët mbi 18 vjeç, vetëm rreth 28% e 2.8 milion njerëzve të vendit janë vaksinuar deri më sot, një nga nivelet më të ulëta në rajon dhe në Evropë.

 

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>