Sllovaki, testimi masiv përgjysmon numrin e të infektuarve me Covid-19

Nga Exit News
Sllovaki, testimi masiv përgjysmon numrin e të infektuarve me Covid-19

Skema e testimit dhe karantinës e zbatuar në Sllovaki gjatë dy fundjavave të fundit, ka ulur përqindjen e infeksionit me më shumë se gjysmën, deklaroi të hënën Kryeministri Igor Matovic.

Vendi me popullsi 5.5 milion testoi 3.6 milion njerëz, duke përjashtuar fëmijët e vegjël dhe disa qytetarë të moshuar, gjatë fundjavës së parë në nëntorit.

Fundjavën e kaluar u testuan më pak se 2 milion qytetarë vetëm në zonat më të prekura.

“Ne po shkojmë drejt një dimri të vështirë, ”tha Matoviç. “Ne kemi një mjet jashtëzakonisht të efektshëm, testimin që ul infektimin e qytetarëve me 58%.”

Testimi ishte falas dhe vullnetar, por qeveria vendosi karantinë, përfshirë ndalimin e udhëtimeve për në punë, për ata që nuk pranonin të testoheshin.

Njerëzit duhet të mbanin me vete gjatë lëvizjes çertifkatën se janë testuar dhe kanë dalë negativ.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>